Home Názory Tradiční ČSSD je možné zachránit

Tradiční ČSSD je možné zachránit

Jsem odhodlán pomoci zachránit tradiční sociální demokracii. Tu ČSSD, která pod vedením Miloše Zemana a poté i mým vedením výrazně pozitivně ovlivnila vývoj naší země. Od diktatury bývalého režimu k demokracii, od centrálně řízeného státního monopolu ke konkurenci soukromých firem. Od rovnosti v nedostatku k sociálně-tržnímu hospodářství.

ČSSD nechci pomáhat zachránit z důvodu nějakého sentimentu nad její dlouhou a zajímavou historií. Ale proto, že byla pro miliony lidí užitečná a nemá v dnešní době žádného nástupce. Někoho, kdo by lidem předkládal její pohled na svět, její programové cíle. Někoho, kdo by hájil zájmy jejích tradičních voličů, obyčejných lidí, pracujících a důchodců.

Žijeme v době velkého matení pojmů. ČSSD jako levicová strana vznikla proto, aby hájila zájmy lidí žijících z vlastní práce. Bojovala za mzdy těchto lidí, lepší pracovní podmínky, dostupnou zdravotní a sociální péči. A tento boj mezi kapitálem (zejména tím nadnárodním) a prací nebude nikdy ukončen.

Zvěstovatelé postmoderní doby přišli s tím, že už to není potřeba, protože všeho bylo již dosaženo. Lidé si prý žijí jako v ráji a navždy už tomu tak bude. Moderní, tzv. progresivní levice má jiná témata – od rovnoprávnosti pro desítky pohlaví, ale také klimatickou utopii s nulovou produkcí uhlíku, přes Evropu a její sociální systém otevřený pro miliardy chudých z celé planety, politickou korektnost až po přepisování historie a podporu válek.

Hájení práv lidí žijících z vlastní práce, ať jsou to zaměstnanci nebo živnostníci, prý už vyšlo z módy. To hlásají ve světě, kde se rychle rozevírají nůžky mezi 1 % nejbohatších rentiérů a 99 % zbývajících lidí. To tvrdí v zemi, kde se čím dál tím větší počet lidí propadá do chudoby a z měsíce na měsíc neušetří ze svého platu ani korunu. To si troufají říkat v zemi, kde se pořízení garsonky o 30 metrech čtvereční stalo nedostupným luxusem pro dvě třetiny pracujících lidí. V zemi, kde jsou platy na úrovni 30 % Německa a Rakouska, ale zboží i energie kupujeme dráž než oni.

Právě v dnešní zmatené době chci opět pomáhat prosazovat tři základní pilíře tradiční sociální demokracie:

 1. Pilíř zásluhovosti. Usiluje o mzdy, které zajistí dobrý životní standard rodin. Usiluje o zlepšení pracovních podmínek včetně prostoru na mimopracovní život. Vytváří podmínky pro pestrý osobní život (dobré bydlení kultura, cestování, sport atd.).
 2. Pilíř solidarity. Prosazuje solidaritu mezi bohatými a chudšími (progresivní zdanění), mezi zdravými a nemocnými (veřejné bezplatné a všem dostupné zdravotnictví) a mezi mladými a dříve narozenými lidmi (mezigenerační důchodový systém). Proto buduje stát veřejných služeb.
 3. Pilíř osobní svobody. Bojuje za právo lidí na svobodný život podle jejich vlastních představ o štěstí.

Dnes žádná česká politická strana takto komplexně a vyváženě tyto tři pilíře neprosazuje. Lidé žijící ze své práce ztratili na politické scéně svého zastánce. Politiku ovládla záměrná rozbředlost, nevyhraněnost a účelová bezzásadovost.

Bez logiky a konceptu klouzají politici po povrchu a přeskakují od nahodilého snížení daní (zrušení superhrubé mzdy) k chaotické směsici zvyšování a snižování DPH, k navyšování důchodů podle seniory okrádajícího vzorce, aby následoval úlek nad astronomicky rostoucím státním dluhem, který se řeší razantním zvýšením výdajů na zbrojení. Řízení státu jako by převzala parta alzheimeriků nebo výsadek cizí nepřátelské mocnosti usilující o naprostý rozvrat našeho ekonomického systému.

Jak asi tato divoká jízda bez zdravého rozumu skončí? To už dnes vidíme. Ti nejbohatší jen dál rychleji bohatnou, střední vrstva před očima chudne a chudí se propadají pod hranici ekonomického přežití. Co bylo před pár lety běžné, stává se dnes pro většinu nedostupným luxusem. Zažili jsme v posledních dvou letech pádící inflaci a desítky let nezaznamenaný ohromný pokles životní úrovně lidí, který bude letos pokračovat.

Nejvyšší čas vrátit tradiční sociální demokracii do politické hry. Lidi práce musí mít svého zastánce, jinak se z nich salámovou metodou opět stanou nevolníci robotující pro královské zisky nadnárodních oligarchů. To je nejspíš i skutečný cíl dnešních držitelů moci. Tradiční sociální demokracie jim stála a bude stát v cestě.

Proto jsem podlehl naléhání přátel, známých i neznámých lidí a jsem připraven se na sjezdu 17. února postavit do čela ČSSD.

Jiří Paroubek

6 KOMENTÁŘE

 1. Jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
  —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
  —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat
  –Podle mne je většina členů ČSSD obyčejní podvodníci a lháři -ale možná lháři a podvodníci nejsou. O tom, kdo je lhář a podvodník rozhodují, na zákonech NEZÁVISLÝ soudci
  –V době, kdy měla většinu v parlamentu a tvořila vládu, mohla ČSSD bydlení pro chudé řešit (např. stavbou ubytovacích kapacit pro chudé a zrušením daní z těchto kapacit , zákony znemožnit rozkrádání a loupeže státních a městských bytů, úřednicemi a úředníky měst a krajů , stejně jako exekuce-přeložit a zveřejnit zákony o vymáhání pohledávek v jiných státech. ČSSD mohla ubytovací kapacity, které na ně převedla bezplatně armáda, předat BEZPLATNĚ nepříliš bohatým lidem nebo bezdomovcům.
  –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění.
  –—ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte
  —-Šmarda jako předseda Sociální demokracie demonstrativně volil , v prezidentských volbách, Petra Pavla. Co je třeba více dodávat k české Sociální demokracii?

 2. „Nová moderní demokratická levice“ vznikla právě odvrhnutím všeho, co dokázala vybojovat pro pracující levice klasická, především komunistická. A bylo toho hodně, navzdory určitým chybám, vynuceným často objektivními okolnostmi. „Nová moderní demokratická levice“ se tím pádem ocitla ve vzduchoprázdnu, takže jí nezbylo, než přijmout ten současný šílený program genderismu, greendealu a podpory masové imigrace.
  Občané dali od privatizačního puče dvakrát ČSSD šanci. Nic se nezměnilo, jen pravicoví zloději byli vystřídáni „levicovými“.

 3. ČSSD nebo Socdem jaký je v tom rozdíl? Socani se snaží žonglováním a matením lidí s názvem své strany přelstít a oblbnout a přečůrat voliče a získat tak jejich hlasy. Socani jsou stále stejní, a slouhové kapitalismu. Sociální demokraty může volit jen člověk s vymazanou pamětí, který si odmítá pamatovat, co zla v tomto státu sociální demokrati napáchali od roku 1989. Sociální demokracie má na svědomí rozkradení a ekonomickou a morální devastaci tohoto státu od roku 1989.

 4. Po přečtení prvního odstavce nečtu dál Paroubkův článek. Pan Paroubek nepřekročil svůj sociálně demokratický stín. Hrdě se hlásí ke všemu špatnému, co na tomto státu spáchala ČSSD v rukou Zemana a Paroubka. Válečný zločinec Zeman lhal od roku 1989 a v roce 1999 umožnil napadení a bombardování nevinného Srbska agresivním NATO společně s válečným zločincem Havlem, který tento stát do NATO nacpal a zatáhl ČR do válečných svinstev NATO.
  Předpokládám, že pan Paroubek a ČSSD stále dodržují své Bohumínské usnesení.

  • Jiří Paroubek nebyl v době Jugoslávského napadení poslancem ani členem vedení strany. Takže nemohl nic změnit a já jsem hlasovala proti, odjela do války podpořila Jugoslávii a přivezla sem na prázdniny 1000 srbských dětí.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here