Čínské provincie plánují v roce 2024 podpořit průmyslová odvětví budoucnosti

Řada čínských provincií vypracovala plány na posílení podpory technologicky náročných průmyslových odvětví a na podporu nové dynamiky růstu neboli »nových výrobních kapacit«, které se vyznačují inovacemi, vysokou kvalitou a vysokou produktivitou.

Ve výročních zprávách o práci vlády, které byly předneseny na letošních místních »Dvou zasedáních«, zveřejnili regionální politici jasné informace o tom, kam se bude čínská ekonomická krajina v příštích letech ubírat.

Mnoho provincií vyzdvihlo jako jeden z hlavních průmyslových cílů výrobu vozidel na nové energie (NEV), která patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví v zemi.

Peking, Čchung-čching a Kuang-tung hodlají modernizovat průmyslové řetězce klíčových komponentů pro vozidla NEV, včetně motorů, baterií, elektronických řídicích jednotek a čipů pro vozidla.

Aby se elektromobily staly chytřejšími, chce Šanghaj převzít vedoucí úlohu v národních pilotních programech pro inteligentní síťová vozidla nebo autonomní řízení na vyšší úrovni.

Mezi nově vznikající odvětví, která tvůrci provinčních strategií v zemi uvedli ve svých pracovních zprávách, patří polovodiče, skladování energie nového typu, nové materiály, biovýroba, inteligentní sítě, ultra HD video displeje, komerční lety do vesmíru a nízkoenergetické hospodářství.

Předpokládá se, že v provinciích An-chuej a Kuang-tung bude vybudováno více zařízení na skladování energie s bateriovou technologií nové generace, aby se usnadnilo využívání rostoucího množství energie z obnovitelných zdrojů v rámci úsilí země o nízkouhlíkový rozvoj.

Podle Národní energetické správy dosáhla instalovaná kapacita skladování energií nového typu v Číně do konce roku 2023 31,39 gigawattů.

Kuang-tung také klade důraz na to, aby se v oblasti Velkého zálivu Kuang-tung-Hongkong-Makao stal „výškovou základnou“ ekonomiky s nízkou nadmořskou výškou. Cílem této jihočínské provincie je prozkoumat možnosti využití letecké dopravy ve městské dopravě, záchranářství a logistice, které budou podpořeny systémem bezpilotního snímání v malých výškách.

V jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan se mezitím připravuje vývoj elektrických letadel s kolmým vzletem a přistáním.

Několik regionů na úrovni provincie se zavázalo překonat technologické překážky s cílem využít nový růstový potenciál.

Šanghaj zformulovala plán na intenzivní rozvoj tuzemského, samořiditelného průmyslového softwaru a operačních systémů. V An-chuej bude v rámci odvětví informačních technologií nové generace podporován průmysl dynamických pamětí s volným přístupem (DRAM) a zobrazovacích panelů.

Peking slíbil, že učiní průlom v oblasti polovodičových technologií, jako jsou optoelektronické integrované obvody a technologie jádra. Čchung-čching hodlá zvýšit investice do výzkumu a vývoje v oblasti návrhu, balení a testování čipů, jakož i do zařízení a materiálů používaných pro polovodiče.

Provincie Chu-pej ve střední Číně chce vyvíjet špičkové čipy umělé inteligence, inteligentní obráběcí stroje a pokročilé lékařské vybavení.

Některé plány provincie zahrnují vybudování pilotních zón zaměřených na budoucí odvětví, jako jsou kvantové technologie, 6G, vědy o životě, umělá obecná inteligence (AGI) a humanoidní robotika.

Kromě inkubace podniků v nových průmyslových odvětvích si místní samosprávy daly za cíl také učinit tradiční odvětví chytřejšími, digitalizovanějšími a ekologičtějšími.

Mnohé vlády na úrovni provincií vypracovaly projekty na podporu inteligentního a digitálního know-how ve zpracovatelském průmyslu a nemálo z nich plánuje výstavbu ekologických závodů a průmyslových parků podpořených nízkouhlíkovými dodavatelskými řetězci.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy