Víkendová anketa – Do důchodu? A proč vlastně?

Neustálé debaty o věkové hranici pro odchod do důchodu, důchodových reformách i samotné výši důchodů, resp. o jeho (ne)zvyšování, jsou už léta každodenním koloritem. Po celou tu dobu jde o jedno a totéž – jak důchodců mít co nejméně – dneska už jak důchodce nemít vůbec. Do karet novodobým lidumilům nehraje ani rostoucí průměrný věk dožití.

Co s tím?

1. Zrušte limitní věk pro odchod do důchodu. Tím bych to celé odstartoval.

2. Vyžeňte důchodce na pastvu. Jak člověk stárne, stejně se z něho stává býložravec, nechuť k masu je s postupujícím věkem výraznější a výraznější. A poněvadž starší lidi i mizerně spí, s nějakými ubytovacími prostory bych si hlavu nelámal. A v zimě stejně pořádně nemrzne, tak co…

3. Uzákoňte povinnou péči rodiny (potomků) o své rodiče, prarodiče. Nemá-li důchodce rodinu (potomky), má smůlu. Dál bych to neřešil – jeho smůla, měl rodinu (děti) mít.

4. Vytvořte solidární, sběrná úložiště pro důchodce (nejlépe v přírodě), kde nebudou nikomu na obtíž. Uživí se sběrem lesních plodin a zimu přečkají v zemljankových vesničkách, které si vybudují svépomocí.

5. Nabídněte důchodce k adopci. Babička nebo dědeček na hlídání vždycky bylo a pořád je terno. Spát mohou v boudě se psem.

6. Vyzvěte důchodce k emigraci. Když mohou Afričané k nám, proč by naši důchodci nemohli do Afriky. A bude od nich svatý klid. Už vidím jak o život po Gibraltaru pádlující seniory a nadšeně vítající Maročany.

7. Zřiďte Institut předčasného odchodu pro občany +65. Kdo bude v tomto věku líný dál pracovat, Institut mu umožní dobrovolný odchod, hrazený z dotačního programu EU. K tomu se v Bruselu peníze jistě najdou.

8. Dejte zelenou všem +65 se sebevražednými sklony. Vhodnou reklamní kampaní posilujte odvahu mužů a žen nad 65 let a podpořte je heslem: VAŠE ODVAHA = NAŠE BUDOUCNOST.

9. Pořádejte minimálně třikrát do roka důchodcovskou honební párty na ty nepřizpůsobivé, rozuměj na ty bez odvahy…

10. Veďte děti doma a ve škole k tomu, že starý člověk je na obtíž a že když ho pustí v autobuse sednout, že v něm jen umocňují chuť žít, protože u něho posilují pocit, že zástupce mladé generace mu takto dává najevo, že si ho váží.

PS: Znárodněte důchodcům všechny jejich úspory, aby si nemohli vyskakovat, notabene aby snad odmítali účast v jednom z výše uvedených deseti programových bodů.

No, to bychom měli. Za mě hodně dobrý. A co vy? Vítězem téhle ankety se stanete v momentě, kdy se svým dědečkem či babičkou či oběma bez výčitek a skrupulí zatočíte podle jednoho z návrhů.

Až do téhle cynické podoby to dotáhla různě se u moci střídající polistopadová verbež. Levá i pravá. Bez výjimky. Nejdříve se dlouhé roky pilířovalo (= okrádalo) a teď spadla klec. Jsi starý? Jo, kamaráde/kamarádko, to máš teda hodně blbý…

»Úcta k životu je nejvyšší instance,« pravil Albert Schweitzer. Jenže její adresu (té instance) v České republice nedohledáte.

Zkuste o tom v těchto souvislostech popřemýšlet. Třeba teď o víkendu, který vám přeji co nejhezčí.

Pavel Votruba

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Muži v 60 letech, ženy dříve, podle počtu dětí. Všechna ostatní pohlaví můžou třeba v 68 letech.
  Sice se možná prodlužuje věk dožití, ovšem produktivita výroby roste díky technickému rozvoji daleko rychleji, takže zkracování pracovní doby je možné a nutné. Fialový režim akorát okrádá pracující a nutí je dřít do úmoru.

 2. Joooooo jojojo,
  pekne popsane, dnes jsem cerstve v duchodu takze pozorny ctenar vytusi ze jsem tzv. dite Ludvika Svobody. A tak jsem rostl a rostl, postupne se zapojil do vyrobniho procesu. Rodice a skol mne ucili ucte ke stari. Tehdy jsem byl i rad (ac presto ze to vidim s odstupem casu) kdyz si me zabezpecena babicka s dedou vzali na nejakou dobu pres prazdniny k sobe. Pak nasledoval “pionyrsky tabor”, tento moje maminka bezne ufinancovala (tata zemrel po autonehode) a porom zase babicka s dedou. Pravda moje mamka se mnela co otacet, coby tehdejsi samo zivitelka, ale pokud si spravne pamatuji brala pekny vdovsky duchod. Musim rici ze jsme se meli dobre a i presto ze moje sestra na chvilku emigrovala, byla zpet cca za 2-3 mesice. Ano pamatuji si navstevu panu ve vyznamnem klobouku. Ale take jako dite si nepamatuji zadne velke persekuce, pravda pisu o letech kolem 1970 ale i tyto leta jsou dnesnimi medii hazeny do jednoho pytle s 50tymi lety.
  i ja byl mlady a nezkuseny, daval jsem rady starsim a divil se ze nerozumi…. dnes jsem stary a zkuseny a verte nebo ne nikomu neradim, proc taky vsichni si musime nabit hubu aby jsme pochopili. A tak mne napada ze 11ty bod clanku je “Dejte volebni pravo detem…. oni vse vedi lepe”.
  Toto je snad posledni server kde mohu vyslovit svuj nazor, tak cekam kdy bude opet zablokovan. Prosim vsechny kdo si toto prectou at nezapomenou, a treba celou myslenku rozsiri.

  ps. Pamatuji se na reakci maminky, zadonil jsem “mami v zelenine maji meloun, kup mi kousek” odvetila vladiku dnes je drahej stoji 3kcs, koupim tiho za tyden. Trochu usmevne co?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy