Vladimir Putin vyhrál volby na celé čáře

Když jsem se vcelku povrchně v pátek a v sobotu díval na zpravodajství České televize, celkem mě to pobavilo.

Ruským volbám se v ČT věnovali po svém – způsobem, který je pro ně obvyklý. Ukázali dlouhou frontu ruských občanů před ruským velvyslanectvím v Bubenči a tu a tam se čekajících cvičně vyptávali, koho bude ten dotyčný volič volit. No, volby jsou přeci tajné, tak už to samo o sobě byl zajímavý počin ČT.

Od začátku toto zpravodajství veřejnoprávního média směřovalo viditelně k jedinému cíli. A sice, že volby v Rusku jsou vlastně zfalšované, tudíž ruský prezident V. Putin nemá do budoucna legitimitu. Předpokládám, že se tohoto politického a ideového rámce bude držet, po českém ministerstvu zahraničí, které již vyjádřilo takový názor, také dalších zhruba 40 vlád zemí Západu nebo zemí, které jsou se Západem spojeny.

V České televizi je v debatách možné vidět různé zjevy, které mluví podobně a jen s opačným znaménkem, jako mluvili v 50. letech publicisté komunistického režimu. Tehdy mluvili např. o vrazích z Wall Streetu a strašili jimi už tak dost zhlouplé československé občany. A nynější komentátoři a politici mluví o ruském prezidentovi běžně jako o válečném zločinci. A stejný výraz používají také pro ruského ministra zahraničí.

Při pohledu na poslankyni hnutí STAN v ČT 24 v pátek podvečer, která takovým způsobem mluvila, se jen tiše ptám. Uvědomují si lidé tohoto typu, že za pár měsíců nebo možná za pár let bude potřeba s těmito »válečnými zločinci« hovořit o mírovém uspořádání poměrů ve východní Evropě. A že to bude potřeba udělat bez emocí? Jak se zdá, Putinovo Rusko není možné, i se zapojením celého válečného potenciálu Západu (zatím s výjimkou vojáků) do války na Ukrajině, porazit v de facto opotřebovávací válce, která probíhá.

Centrum Levada, ruská nezávislá nevládní organizace pro výzkum veřejného mínění přináší trvale objektivní informace o názorové hladině v Rusku. Levada Center pravidelně provádí své vlastní, ale i zadané průzkumy a marketingový výzkum. V roce 2016 byla označena podle ruského zákona o zahraničních agentech z roku 2012 coby zahraniční agent. A toto Centrum Levada přináší tedy vcelku objektivní informace, např. o tom, jak se ruští občané dívají na prezidenta Putina. Jak se dívají na osobu předsedy vlády Mišustina. Anebo na činnost ruské vlády.

Uvědomuji si plně, že Rusko je autoritativním státem s prezidentským systémem. To znamená, že prezident rozhoduje de facto o všem podstatném. A vláda plní úlohu byrokratické převodové páky. Podle Centra Levada se pohybovala podpora činnosti prezidenta V. Putina od 80 % ruských občanů v září 2023 (proti bylo 17 %) po 86 % podporujících občanů v únoru tohoto roku (proti bylo 11 %). Tato čísla v podstatě korespondují s výsledkem prezidentské volby v Rusku, když o tomto víkendu získal Vladimir Putin podporu cca 88 % ruských občanů. Jen tak mimochodem, ruský premiér, technokrat Mišustin, je podle Levada Center také mužem s vysokou podporou veřejnosti. Tato podpora se pohybuje od 70 % v září minulého roku (proti se vyslovilo 21 % občanů) po 72 % v únoru tohoto roku (proti bylo 18 %).

Měření Levada Center jsou přitom prováděny měsíčně a když se na ně dívám čistě nezaujatě, vysoké výkyvy v hodnocení dvou nejvyšších činitelů ruské exekutivy tam nejsou.

Pokud jde o činnost vlády, ta je podle Levada Center rovněž dosti vysoko, a to mezi 67 % v září 2023 (proti 28 %) až po 73 % v únoru tohoto roku (proti 21 % ruských občanů).

Prostě, ať se nám to líbí či ne, ruská exekutiva má silnou podporu ruské veřejnosti. A z tohoto hlediska výsledek prezidentských voleb v Rusku není nijak zvlášť překvapivý.

Jiří Paroubek

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. ‼️🇫🇷🇺🇦 Francie již připravuje kontingent k vyslání na Ukrajinu, bude činit asi 2000 vojáků, – ředitel SVR Naryshkin

  ▪️Francouzská vojenská jednotka na Ukrajině se stane legitimním a prioritním cílem ruských ozbrojených sil;
  ▪️Francouzská armáda má obavy ze ztrát na Ukrajině, jsou největší od války v Alžírsku ve 20. století;
  ▪️Zároveň Macron neuznává smrt Francouzů na Ukrajině ze strachu z protestů;
  ▪️V Paříži pečlivě tají nejen počet ztrát, ale i samotný fakt zapojení francouzské armády na Ukrajině;
  ▪️Úřady kvůli tomu spěchají při hledání řešení praktických problémů: mrtvé je třeba pohřbívat, rodinám a zdravotně postiženým vyplácet odškodnění a důchody.
  t.me/RVvoenkor

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy