Největší bezpečnostní hrozbou pro Česko je podle opozice vládní pětikoalice

Čistokrevná maskovací schůze. Tak označila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová mimořádnou schůzi, kterou na dnešní odpoledne z popudu vládní koalice svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Opozice se totiž v nejbližších hodinách vůbec nedostane ke slovo. Mluví o podvodech.

»Už v okamžiku svolání mimořádné schůze se naši poslanci chtěli přihlásit na sekretariátu předsedkyně s přednostním právem, ale už tam bylo přihlášeno 14 poslanců vládní pětikoalice, dnes se tedy vůbec nedostanou k diskusi. Je evidentní, že vládní pětikoalice a vedení Sněmovny podvádí,« prohlásil na tiskové konferenci před začátkem schůze předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. »Svědčí to o zoufalosti pětikoalice, to, že přistoupí k těmto metodám, aby umlčeli opozici, je zoufalé,« uvedl Okamura.

Předsedkyni Sněmovny Pekarovou Adamovou vyzval, aby zajistila transparentní způsob přihlašování poslanců do diskuse a aby nepodváděla.

»Čachry machry« a podvody vládních stran podle Okamury zabránily tomu, aby mohli poslanci hnutí navrhovat body schůze či se vyjádřit. Ptát se podle Okamury chtěli například na informaci, podle které mají čeští vojáci vyjet na Ukrajinu 1. dubna.

»Petr Fiala se bojí,« řekla před novináři Schillerová. Konkrétně se podle ní premiér bojí otázek ohledně financování ODS z peněz vypraných v kampeličce. »Bojí se proto, že kdyby na naše otázky odpověděl, jeho vláda by padla,« prohlásila Schillerová.

Kromě Fialy se podle ní bojí také Martin Kupka, který ví »hodně o záhadném daru 850 tisíc korun pro ODS od třiaosmdesátiletého důchodce Lubomíra Hromádky, o daru, který nedoputoval od nikud jinud než z kampeličky pražské galérky a šíbrů ODS«. Podle Schillerové se bojí také Pekarová Adamová a také Marian Jurečka. »Mlčení a mlžení Petra Fialy, záhadné přihlášky přednostních práv, kdy se během zlomku vteřiny přihlásilo 15 zástupců pětikooalice tak, abychom vůbec dnes nemohli mluvit, jenom indikují že organizovaný zločin už pravděpodobně skutečně prorostl až do nejvyšších pater Fialova vládního projektu,« dodala předsedkyně klubu. V této souvislosti bude mít co podle ní vysvětlovat především předsedkyně Sněmovny.

Vydíratelný premiér by měl odstoupit

»Dnešní schůze se odehraje v ostudné režii,« konstatovala Schillerová. Hnutí ANO je podle ní podlou fintou zakázáno mluvit a ptát se »na to skutečné a jediné ohrožení bezpečnosti země, kterým je financování ODS z peněz vypraných v kampeličce a s tím související vydíratelnost premiéra Fialy, který by měl okamžitě skončit«.

Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) se bezpečnostní hrozbou stává pětikoalice, která je pod vlivem energetických a zbrojních firem.

Hnutí SPD za největší bezpečnostní riziko země považuje »zatahování republiky do války ze strany pětikoalice«. »Chceme mír, nechceme válku. Nechceme posílat zbraně na Ukrajinu a nechceme ani vysílat české vojáky na Ukrajinu,« řekl Okamura. Připomněl, že SPD jako jediná parlamentní frakce vždy hlasuje proti zasílaní peněz a zbraní Ukrajině.

Poslanci se dnes mimořádně sešli z popudu zástupců koalice. Impulsem byl e-mail, v němž předseda hnutí ANO Andrej Babiš žádal informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti. E-mail se dostal na veřejnost.

Babiš si informace vyžádal v reakci na Lipavského slova v České televizi, kde uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Předseda ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl ve Sněmovně reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině.

Návrh programu mimořádné schůze obsahuje jediný bod nazvaný Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku. Očekává se, že debata potrvá dnes do nočních hodin a bude pokračovat také ve středu.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy