Zachrání Senát účast veřejnosti při územním a stavebním řízení?

Ano, Sněmovna nedávno schválila novelu zákona o územním plánování a stavebním řádu, která je v některých směrech ještě horší než ta z roku 2021, ještě z doby vlády Andreje Babiše.

Zákon o územním plánování a stavebním řádu byl u nás na dobré úrovni do roku 1998, kdy ho začala mrzačit velká stavební lobby v Parlamentu České republiky. Demokracie se omezovala jednak na úkor obcí a měst, jednak na úkor občanů a jejich organizací. Protože podivné záměry jsou stavebními úřady v Česku povolovány běžně, nepřekvapuje, že se úsilí stavbařské lobby zaměřilo mimo jiné na co největší omezení účasti veřejnosti na řízeních o územních rozhodnutích a stavebních povoleních. Totiž, bez účasti veřejnosti lze často i snadno prosadit záměry, které odporující zdravému rozumu a nejednou i územnímu plánu. Územní plán je jakýmsi kompromisem mezi veřejnými a soukromými zájmy jednotlivých vlastníků příslušných nemovitostí.

Novela schválená Sněmovnou dál omezuje účast veřejnosti jen na případy, kdy jde o kácení stromů, zeleň a kdy jde o zvlášť chráněné druhy rostlin a živočichů. To je zjevně nedostatečné a nepřijatelné.

Vrátit účast veřejnosti chtěla pirátská poslankyně, ale svůj návrh omylem připojila k jinému tisku, takže nemohl být projednán. Údajně by ve Sněmovně stejně neprošel. Nyní se může pokusit ho tam vrátit Senát. Využije svých pravomocí?

Jan Zeman

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. No, „veřejnost“, tedy různé pochybné skupinky, dlouhá léta blokují např. výstavbu dálnic i jiné užitečné projekty.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy