Home Názory Zelenský se psychicky zhroutil na válečné radě

Zelenský se psychicky zhroutil na válečné radě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský byl svými generály informován o katastrofálním vývoji v Záporoží, Donbasu a Charkově v Kupjansko-Limanské oblasti. Generálové ho informovali o ztrátách na personálu a zbraňových systémech – to vše v kombinaci se zvýšením bojové síly ruské armády. Informace uvádí, že Zelenský se psychicky zhroutil a pod tíhou nepříznivého vývoje nařídil úplný ústup a vytvoření nových obranných linií na trase Donbas – západní Ukrajina.

V Kyjevě se nyní obávají, že se může naplnit nejhorší scénář: Ruská armáda zahájí protiútok, který ukrajinské síly zatáhne k Dněpru a Oděse!

Obraz Zelenského a generálů v době brífinku je nevyvratitelným svědkem toho, co se stalo. Zelenský oznámil konec protiútoku ukrajinské armády a přechod do obrany. Vyzval k budování nových obranných opevnění podél celé frontové linie.

Generální štáb v čele se Zalužným (Valerij Zalužný – vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny) toto rozhodnutí přijal, byť prezidentská kancelář jako taková byla kategoricky proti, neboť de facto přiznala, že útočná protiofenzíva totálně selhala. Zelenského strategie, a sice dosáhnout hranic z roku 1991, shořela jako papír. Nyní je Ukrajina oficiálně v defenzivě, útok skončil.

Válečná rada projednávala výstavbu nového víceúrovňového opevnění na hlavních obranných liniích. Jedná se o směry Avdijivka, Marjinka, Kupjansk, Liman, dále v regionech Záporoží a Cherson a také v příhraničních regionech sousedících s Ruskem a Běloruskem.

»Správné uspořádání obranných linií by se mělo stát prioritou, včetně frontových oblastí. Diskutovali jsme o přilákání zdrojů, pobídkách soukromých společností v tomto projektu, financování… Hovořili jsme rovněž o potřebách, na kterých budeme s partnery pracovat při posílení našich obranných linií,« uvedl ve svém projevu Zelenský.

Plánuje se výstavba tří obranných linií. Pro koordinaci akcí bude na ministerstvu obrany Ukrajiny vytvořen speciální tým v čele s ministrem obrany Rustem Umerovem a šéfem ministerstva digitálního rozvoje Michailem Fedorovem.

Důvěryhodné ukrajinské zdroje uvádějí, že Zelenský měl se Zalužným bouřlivé neshody ohledně jeho návrhu na zahájení výstavby obranných opevnění.

Kanál Resident Telegram sdělil s odkazem na zdroj ze Zelenského kanceláře, že toto rozhodnutí (stáhnout se do obrany) padlo po nedávné návštěvě amerického ministra obrany Lloyda Austina v Kyjevě. Obě strany vedly »intenzivní diskusi« o potřebě takového opevnění, uvedl kanál.

Američané si uvědomují, že Zelenského politické prohlášení o nutnosti obnovit hranice Ukrajiny z roku 1991, je vysoko nad rámec kvantity a kvality zdrojů, které mají Západ a Ukrajina k dispozici.

Co vlastně Zelenského výroky znamenají? Pro ukrajinského prezidenta je to nepochybně ponižující porážka. Znamená to také, že Kyjev bude moci přijímat vojenskou pomoc pouze pro obranné účely, což je již realitou. Kompletní text včetně pozoruhodných videí zde.

Marie Krejčíková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here