Home Zahraničí Přípravy na Bidenův impeachment mají být dokončeny do poloviny roku 2024

Přípravy na Bidenův impeachment mají být dokončeny do poloviny roku 2024

FOTO - pixabay

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA může zahájit řízení o impeachmentu vůči americkému vůdci Joe Bidenovi v první polovině roku 2024. V pondělí to oznámil Jim Jordan (republikán, z Ohia), předseda právního výboru dolní komory amerického zákonodárného sboru.

»Myslím, že tak či onak bude rozhodnutí učiněno dříve,« řekl pro televizi Fox News Channel na otázku, zda budou »články o obžalobě« připraveny do poloviny příštího roku. »Myslím, že mnohem dříve než v té době,« dodal.

»Chceme mluvit ještě s několika posledními svědky a očekáváme, že to uděláme co nejdříve,« poznamenal kongresman. »Máme v úmyslu hovořit s lidmi, kteří byli přímo zapojeni do obchodních transakcí (syna amerického prezidenta) Huntera Bidena.«

V sobotu předseda dolní komory amerického parlamentu Mike Johnson prohlásil, že Bílý dům brání republikánům ve Sněmovně reprezentantů ve vyšetřování trestných činů, z nichž podezírají amerického vůdce Joea Bidena a členy jeho rodiny. Podle něj americká administrativa brání nejméně dvěma nebo třem svědkům, aby vypovídali.

Začátkem listopadu Johnson prohlásil, že rozhodnutí o Bidenově obžalobě padne brzy. Johnson dodal, že rozhodnutí bude učiněno v závislosti na tom, jaké jsou důkazy a »kam vedou«.

Republikáni již dříve opakovaně uvedli, že Bidenova rodina získala finanční prostředky od firem, včetně zahraničních, za využívání politického vlivu pro obchodní zájmy. Předseda sněmovního výboru pro dohled a odpovědnost James Comer v této souvislosti zdůraznil, že současný americký prezident »musí odpovědět na otázky Američanů«, zejména vysvětlit podmínky finančních dohod se svým bratrem a zda obdržel velké částky od dalších příbuzných, kteří spolupracovali s podniky.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here