Zeman s Klausem v úterý v ČT: Skvělý zážitek!

I ten, kdo hledá jen skvělé debatéry a podívanou a nehledí příliš na obsah, musel být v úterý večer spokojen, pokud se díval na ČT, v níž po dlouhé době vystupovali prezidenti V. Klaus a M. Zeman. Neméně skvělý byl i obsah.

Kdyby nebylo 25. výročí vstupu republiky do NATO, velmi pravděpodobně by se takto v ČT nesešli, resp. nebyli by pozváni. O jejich názory totiž zpravodajské štáby ČT nestojí. Z jejich hlediska jsou názory prezidentů totiž prokremelské, pročínské a já nevím jaké ještě. Prostě takové, kterými by se neměla kontaminovat choulostivá mysl diváků ČT.

Oba dva prezidenti mě opravdu nezklamali. Mluvili racionálně, bez příkras tak, že v závěrečné části i jinak schopný manipulátor, redaktor Takáč, kapituloval a prezidenti zcela ovládli debatu.

Každý, kdo dnes uvažuje o konfliktu na Ukrajině, by měl mít příležitost tuto vzorovou debatu vidět. Oba prezidenti unisono hovořili o potřebě míru. O možnosti příměří a míru a poté uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou. Oba prezidenti hovořili o těch politicích či zemích, kteří by se mohli pustit do mírových jednání mezi oběma zeměmi. S výjimkou Izraele, který uvedl prezident Zeman jako možného prostředníka, se oba pánové shodli na všem. Mezi prostředníky jednání o míru by tak viděli nejspíše Turecko a Čínu. A samozřejmě, jak správně poznamenal V. Klaus, velké slovo v zahájení jednání o míru budou mít Spojené státy. Jinak řečeno, bez velmocí konečné uspořádání na Ukrajině nebude možné.

Prezidenti se zastavili také u Majdanu (2014), který byl vlastně počátkem – tak, jak to před krátkým časem veřejně řekl slovenský premiér Fico – následné války na východě Ukrajiny.

Prezident Zeman správně charakterizoval Majdan a následné události v Kyjevě jako svržení legálně zvoleného prezidenta Ukrajiny. To jsou věci, o kterých se u nás nehovoří a které jsou faktem. Oba dva prezidenti se zastali jak Viktora Orbána, tak Roberta Fica. A pochopitelně odsoudili rozhodnutí Fialovy vlády, až na další přestat jednat se slovenskou vládou. Toto rozhodnutí označili za zcela iracionální.

Abych pravdu řekl, vystoupení M. Zemana a V. Klause bylo hezkým politickým a politologickým cvičením, které mě velmi pobavilo. Oba dva společně představují podporu nejméně cca 50 % voličů. Ostatně i průzkumy veřejného mínění ukazují, že se nálada v Česku od nálady na Slovensku příliš neliší. Téměř 70 % českých občanů v průzkumu veřejného mínění agentury STEM odpovědělo, že si přeje ukončení války na Ukrajině a to i za cenu, že Ukrajina ztratí část svého původního území – rozuměj převážně ruskojazyčná území na východě a jihu země a Krym.

Jiří Paroubek

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Nedávno jsem poslouchal v televizi vysloužilého Miloše Zemana. V listopadu 1989 lhal na Letné v Praze, dnes už jen blábolí co mu slina na jazyk přinese, to byly hovadiny co z něj padaly. Taky Klaus náhle prozřel a říká dnes věci, které kdyby řekl v době puče 1989, tak se nikdy nedodrápal své ekonomické a politické moci. Takto dnes Zeman a Klaus opět obelhávají lidi v Československu, které pomohli rozbít.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy