Asteroid byl pojmenován po čínské archeoložce

Po čínské archeoložce Fan Ťin-š’ byl pojmenován asteroid jako uznání jejího přínosu k ochraně, studiu a propagaci jeskyní Mo-kao, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO v Tun-chuangu v severozápadní čínské provincii Kan-su.

Planetku s kódovým označením 381323 objevili astronomové z observatoře Purpurové hory spadající pod Čínskou akademii věd a její pojmenování schválila Mezinárodní astronomická unie.

Pojmenování bylo oznámeno na sympoziu, které se konalo v pondělí na počest 60 let obětavého úsilí Fan o ochranu kulturních památek v Tun-chuangu.

Pětaosmdesátiletá Fan vystudovala archeologii na katedře historie Pekingské univerzity. V Tun-chuangu začala pracovat v roce 1963 a ochrana a studium kulturních památek v jeskyních Mo-kao se stala její celoživotní kariérou.

»Fan se z celého srdce věnovala ochraně tun-chuangských kulturních památek. Dosáhla nejen velkých akademických úspěchů v archeologii a správě kulturního dědictví jeskyní v Tun-chuangu, ale také razí cestu efektivní ochrany, správy a využití kulturního dědictví a prosazuje záchranu jeskyní Mo-kao od naléhavé pomoci k odborné ochraně,« uvedl Su Po-min, vedoucí Akademie Tun-chuang.

»Tun-chuang mě dostal tam, kde jsem, a bez Tun-chuang bych tu dnes nebyla,« řekla Fan, která v současnosti působí jako čestná prezidentka Akademie Tun-chuang. »Vyznamenání dalece přesahuje mé nasazení a mělo by patřit akademii Tun-chuang, provincii Kan-su a komunitě čínského kulturního dědictví. Služba pro Tun-chuang je mým celoživotním posláním.«

Fan také věnovala na podporu zachování kulturních památek a rozvoj talentů v Tun-chuang10 milionů jüanů (asi 1,4 milionu amerických dolarů), a to poté, co v květnu věnovala 10 milionů jüanů Pekingské univerzitě na podporu jejích studií v Tun-chuang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy