Home Pel mel Věda a příroda Čína vypustila technologický experimentální satelit

Čína vypustila technologický experimentální satelit

Nosná raketa Dlouhý pochod-2D s technologickým experimentálním satelitem pro satelitní internetové technologie startuje z kosmodromu v Si-čchangu v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan, 23. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Chen Haojie

Čína ve čtvrtek vyslala na oběžnou dráhu ze střediska pro vypouštění družic S‘-čchang v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan satelit pro technologické experimenty.

Experimentální družice pro satelitní internetové technologie byla vypuštěna v 18.00 hodin pekingského času nosnou raketou Dlouhý pochod-2D a úspěšně vstoupila na plánovanou oběžnou dráhu.

Start je 498. misí nosné rakety řady Dlouhý pochod. Je to také 84. mise nosné rakety Dlouhý pochod-2D.

Dvoustupňová nosná raketa na kapalné palivo Long March-2D je schopna vynést 1,3tunový náklad na sluneční synchronní oběžnou dráhu ve výšce 700 km nad Zemí.

Tato nosná raketa je schopna vynášet na různé oběžné dráhy jednotlivé i vícenásobné družice. K úspěchu mise přispěl také horní stupeň Jüan-čcheng-3 neboli Expedice-3 na špici rakety.

Čtvrteční start je první misí rakety Jüan-čeng-3 ze střediska pro vypouštění družic v Si-čchangu. Pro zvýšení nosnosti byla při tomto startu použita i nosná raketa Dlouhý pochod-2D.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here