Čínský teleskop FAST nalezl klíčový důkaz nanohertzových gravitačních vln

Čínský teleskop FAST nalezl klíčový důkaz existence nanohertzových gravitačních vln, které jsou důležité pro studium současných astrofyzikálních problematik, jako jsou supermasivní černé díry, historie slučování galaxií a formování velkorozměrových struktur ve vesmíru.

Výzkum, který provedli vědci z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) a dalších ústavů, byl ve čtvrtek zveřejněn v časopise Research in Astronomy and Astrophysics online.

Nanohertzové gravitační vlny podle vědců napomáhají pochopení vzniku struktur vesmíru a zkoumání růstu, vývoje a splynutí nejhmotnějších nebeských objektů ve vesmíru, tedy supermasivních černých děr.

Vědci sledovali 57 milisekundových pulsů s pravidelnou periodicitou po dobu 41 měsíců a nalezli klíčové důkazy kvadrupólových korelačních signatur, které jsou kompatibilní s předpovědí nanohertzových gravitačních vln na úrovni statistické spolehlivosti 4,6 sigma (s pravděpodobností falešných signálů dvě ku milionu).

Li Kche-ťia, výzkumný pracovník NAOC a profesor na Pekingské univerzitě, uvedl, že detekce nanohertzových gravitačních vln je velmi náročná vzhledem k jejich extrémně nízké frekvenci, dlouhým periodám a vlnovým vzdálenostem ve světelných letech. Jedinou známou účinnou metodou detekce nanohertzových gravitačních vln je zatím dlouhodobé časové pozorování milisekundových pulsů s extrémní rotační stabilitou.

FAST se nachází v přirozeně hluboké a kulaté krasové propadlině v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou a oficiální provoz zahájil v lednu 2020. Je považován za nejcitlivější radioteleskop na světě.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy