Čínští astronauti opravili napájení vesmírné stanice po nárazu trosek

Posádka čínské vesmírné stanice Šen-čou-17 opravila během dvou výstupů do volného prostoru během první mimostaniční údržbářské mise v dějinách Číny solární křídla hlavního modulu, která byla poškozena kosmickým odpadem, uvedla ve středu Čínská agentura pro pilotované lety (CMSA).

Návrat posádky na Zemi je naplánován na 30. dubna po dokončení předání prací na oběžné dráze posádce Šen-čou-18.

Opravné práce zdůraznily úlohu pilotované kosmické lodi při zvládání neočekávaných problémů na oběžné dráze, uvedl na tiskové konferenci Lin Si-čchiang, zástupce ředitele CMSA.

Hlavní modul vesmírné stanice Tchien-che utrpěl částečný výpadek napájení v důsledku dopadu kosmického smetí na napájecí kabely solárního křídla, uvedl Lin.

Lin poznamenal, že vesmírná stanice několikrát provedla manévry, aby se vyhnula nárazu kosmického smetí, a uvedl, že byla přijata preventivní opatření ke zmírnění nebezpečí plynoucích z rostoucích lidských aktivit ve vesmíru v posledních letech.

Čína podle Lina zvýšila svou schopnost přesně předpovídat dráhy vesmírné stanice a drobných objektů na nízké oběžné dráze, optimalizovala postupy pro varování před srážkami s vesmírnými objekty a jejich odvrácení a snížila míru falešných poplachů o 30 procent.

V budoucnu bude kamera s vysokým rozlišením na robotickém rameni vesmírné stanice spolu s příručními mimostaničními kamerami astronautů využívána ke kontrole vnějšího stavu vesmírné stanice a k analýze pravděpodobnosti a mechanismu nárazů malých úlomků.

Posádka lodi Šen-čou-18, jejíž start je naplánován na čtvrtek, bude mít za úkol během svých výstupů do vesmíru instalovat výztuhy pro ochranu před kosmickým smetím na potrubí, kabely a kritická zařízení, uvedl Lin.

Byl zaveden také monitorovací systém pro vyhledávání netěsností v modulech vesmírné stanice a vyvinut systém reakce na tlakové havárie na vesmírné stanici, který výrazně prodlouží dobu pro korekční manévry na oběžné dráze, kterou mají astronauti k dispozici.

Čína pravidelně zveřejňuje parametry z oběžné dráhy na oficiálních internetových stránkách CMSA a zavedla bezpečnostní komunikační mechanismus s hlavními vesmírnými agenturami po celém světě, aby zavedla včasnou výměnu informací, dodal Lin.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy