Home Pel mel Věda a příroda Čínští vědci vyvinuli ultrapevnou keramiku s vysokým stupněm tepelné izolace

Čínští vědci vyvinuli ultrapevnou keramiku s vysokým stupněm tepelné izolace

Čchu Jang-chuej (první zprava) a členové jeho týmu při práci v laboratoři na Jihočínské technologické univerzitě v Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung, 11. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Jihočínská technologická univerzita

Čínští vědci vytvořili novou porézní keramickou hmotu, která je mimořádně pevná při zvýšených teplotách a zároveň vysoce tepelně izoluje, což jsou dvě vlastnosti potřebné pro výrobu plášťů hypersonických letadel.

Tým vedený, který vede Čchu Jang-chuej z Jihočínské technologické univerzity, vyvinul porézní diboridovou keramiku s vysokou entropií, která vykazuje pozoruhodnou odolnost vůči zatížení, vysoké tepelně izolační vlastnosti a vynikající tepelnou stabilitu až do 2000 stupňů Celsia.

Díky těmto vlastnostem se podle univerzity stala atraktivní volbou pro spolehlivou termoizolaci v extrémních podmínkách.

Nalezení porézní keramiky, která by byla pevná a zároveň odolná vůči extrémním teplotám, se stalo svatým grálem pro vědce zabývající se výzkumem materiálů v souvislosti s nástupem technologií hypersonických letů. Obě tyto vlastnosti jsou však obtížně dosažitelné současně u běžné porézní keramiky, jejíž dosavadní maximální teplotní rekord činil 1500 stupňů Celsia.

Podle vědců má nový materiál široké možnosti využití v leteckém, energetickém a chemickém průmyslu.

Studie byla publikována v časopise Advanced Materials.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here