Digitalizace se stala jednou z klíčových oblastí čínské mezinárodní spolupráce

Všechno může být chytré. Takové je poselství právě skončeného veletrhu Smart China Expo 2023 v jihozápadočínském Čchung-čchingu.

K vidění zde byly powerbanky, které si lze vypůjčit po naskenování dlaně uživatele, okna, která se mohou automaticky zavřít, když zjistí změnu vlhkosti před deštěm, a oděvy s umělou inteligencí, které nafouknou své plynové vaky dříve, než jejich starší uživatel upadne na zem.

Patřily mezi tisíce inovativních výrobků a technologií vystavených na veletrhu, který nabídl pohled na rozmach chytrých technologií, inteligentní formy digitálních technologií, v Číně.

Čína podporuje hlubokou integraci digitálních technologií a reálné ekonomiky a doufá, že digitalizaci využije k vytvoření nových motorů růstu a zostří konkurenceschopnost tradičních odvětví od automobilového po zpracovatelský průmysl.

Chytré automobily jsou hlavním tématem letošního veletrhu, na němž velkou pozornost upoutalo létající auto Xpeng X2. Elektromobil se stříbrnou karoserií, dveřmi ve tvaru racčího křídla a rotujícími křídly připomínajícími vrtulník lze pilotovat pomocí dotykové obrazovky.

»Létající auto je vybaveno interaktivním operačním systémem a dokáže automaticky vzlétnout a přistát a vyletět do maximální výšky 1 000 metrů,« uvedl jeden z pracovníků výstavního stánku X2 s tím, že vozidlo může jezdit po silnici a vzlétnout a proletět přes přetížené silnice, překážky a řeky.

Návštěvníci si prohlížejí sekci inteligentního kokpitu během veletrhu Smart China Expo 2023 v jihozápadní Číně, 4. září 2023. FOTO – Xinhua/Wang Quanchao

Rozvíjející se digitální sektor v zemi přitahuje také stále větší pozornost ze zahraničí. Výstavy se zúčastnilo 71 zahraničních společností a institucí, které chtějí prozkoumat čínský trh a spolupracovat se svými čínskými kolegy.

Izraelská automobilová technologická firma Mobileye na výstavě předvedla své chytré technologie, jako je pokročilý asistenční systém pro řízení (ADAS), který by chtěla instalovat do více vozidel čínských značek.

Čínský automobilový sektor prochází rychlou digitalizací a společnost úzce spolupracuje s čínskými výrobci automobilů, jako jsou SAIC a Geely, aby se přizpůsobila místnímu trhu, uvedl Ben Wu, inženýr společnosti Mobileye.

Na fóru 2023 China CELAC Digital Technology Cooperation Forum, dílčím fóru veletrhu Smart China Expo, si představitelé a diplomaté z latinskoamerických zemí povšimli vzestupu Číny v oblasti digitálních technologií a vyzvali k prohloubení spolupráce.

Daniel Filmus, argentinský ministr pro vědu, technologie a inovace, uvedl, že digitální technologie mají potenciál řešit konkrétní výzvy a zvyšovat blahobyt lidí, a zároveň vyjádřil přání na komplexní spolupráci s Čínou za účelem dosažení společných rozvojových cílů.

Na výstavě bylo rovněž podepsáno 15 memorand o porozumění mezi čínskými a singapurskými společnostmi na podporu přeshraniční digitální spolupráce v odvětvích od výroby po logistiku.

Zvláštní zástupce Číny pro záležitosti Latinské Ameriky Čchiou Siao-čchi uvedl, že digitální ekonomika se stala jednou z klíčových oblastí čínské mezinárodní spolupráce. Čína je podle něj ochotna sdílet nové příležitosti v tomto odvětví se zbytkem světa.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy