Home Pel mel Věda a příroda Japonští fanoušci okouzleni po návštěvě v Japonsku narozené pandy v Číně

Japonští fanoušci okouzleni po návštěvě v Japonsku narozené pandy v Číně

Na snímku pořízeném 8. října 2023 je panda velká Siang Siang na pandí stanici v Bifeng-sia v Ja'anu v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan. FOTO – Xinhua/Chen Juwei

Skupina čtrnácti japonských fanoušků pandy velké Siang Siang se vrátila do Japonska z nedávné cesty do jihozápadní čínské provincie S‘-čchuan, kde navštívila milovanou samičku pandy narozenou v Japonsku.

»Přestože jsem se vrátila do Japonska, mé srdce zůstává v S‘-čchuanu,« řekla agentuře Xinhua členka skupiny Eiko Endo.

Pětidenní výlet na pandí stanici stanici v Bifeng-sia v Ja’anu v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan pomohl japonským nadšencům nejen splnit jejich dlouholeté přání setkat se se Siang Siang, ale také jim umožnil sledovat vývoj a změny v S‘-čchuanu a pocítit pohostinnost čínského lidu.

Jejich společným přáním je, aby se do Číny, zejména do S‘-čchuanu, znovu podívali.

Panda velká Siang Siang jí čerstvý bambus na pandí stanici v Bifeng-sia v Ja’anu v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, 8. října 2023. FOTO – Xinhua/Chen Juwei

Při vzpomínce na okamžik, kdy Siang Siang 8. listopadu po 261 dnech znovu spatřila, řekla autorka dřevěné sochy pandy velké Yu Akutsu, že Siang Siang vypadá velmi zdravě, nadouvají se jí tváře a s chutí chroupe bambusové výhonky jako v zoo Ueno, a dodala, že ať je kdekoli, vždy vypadá roztomile.

Endo si myslela, že se při opětovném setkání se Siang Siang rozpláče, ale byla příliš nadšená, než aby se rozplakala. Když se však druhý den Siang Siang přede všemi objevila na nezvykle dlouhou dobu a její čínská přítelkyně řekla, že možná věděla, že ji přijela navštívit její japonská rodina, Endo se po tvářích řinuly slzy.

Reportérka Shigemi Niki si všimla, že Siang Siang je velmi zručná v loupání bambusových výhonků, a řekl, že Siang Siang je o něco tlustší než v době, kdy byla v zoo Ueno, ale její nevinný pohled se vůbec nezměnil. »Úplně se mi ulevilo, když jsem viděla, že si Siang Siang zvykla na zdejší život a že si ji místní obyvatelé oblíbili,« řekla reportérka.

Informační centrum Ueno, které prodává turistické suvenýry, má více než 200 druhů výrobků s tématikou pandy velké a je místem, které musí milovníci pand navštívit. Vedoucí obchodu Tomoko Sakuraiová nikdy předtím v Číně nebyla a neuměla čínsky, ale po návratu z cesty do Japonska se začala učit čínsky a sledovat videa prezentující Čínu na internetu.

Dítě oblečené v kostýmu pandy při návštěvě zoologické zahrady Ueno v Tokiu, Japonsko, 19. února 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Xiaoyu

Řekla, že doufá, že jí to pomůže připravit se na další cestu do Číny. Sakuraiová zveřejnila fotografie Siang Siang a jejích zážitků z cesty do Číny na sociálních sítích a získala tisíce lajků, přičemž mnozí komentovali její fotografii slovy: »Také chci jet do Číny.«

Akutsu, která je pandami velkými posedlá už od dětství, sdělila agentuře Xinhua, že ji během této cesty čekalo nečekané překvapení.

Poslední noc svého pobytu v Čcheng-tu, hlavním městě provincie S‘-čchuan, 10. listopadu náhle zjistila, že v obchodě v tradiční městské čtvrti Kchuan-čaj Alley ztratila svůj skicák.

Skicák, plný kreativních návrhů dřevěných soch pandy velké, byl pro ni vzácný. V domnění, že skicák pravděpodobně někdo vyhodil, vyjádřila Akutsu své zklamání na sociálních sítích.

Panda velká Siang Siang jí čerstvý bambus na pandí stanici v Bifeng-sia v Ja’anu v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, 8. října 2023. FOTO – Xinhua/Chen Juwei

Jakmile však letadlo druhý den přistálo v Japonsku, Akutsu zapnula svůj mobilní telefon a dočkala se velkého překvapení – čínští fanoušci Siang Siang sdíleli její ztracený skicák na čínské sociální síti Weibo a někdo se vydal do čtvrti, aby jí ho našel. Jeden z čínských fanoušků zanechal k jejímu příspěvku komentář: »Přijela jsi do Číny speciálně proto, abys viděla Siang Siang, a doufám, že ti celý výlet zanechá hezké vzpomínky.«

»V tu chvíli jsem věděla, že to byl perfektní výlet,« dodala Akutsu.

Endo, který v Číně kdysi studoval, byl také ohromen laskavostí čínského lidu.

»Pokaždé, když jsem jel do Číny, měl jsem pocit, že se vracím do svého druhého rodného města, a tento výlet mi umožnil znovu poznat přírodní scenérie S‘-čchuanu, tradiční umění, dlouhou historii a vynikající jídlo. Chci tyto zážitky předat svým japonským přátelům, aby více lidí pochopilo kouzlo Číny a zamilovalo si ji,« řekla.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here