Mezinárodní vědci provádějí společné experimenty s čínským týmem »umělého slunce«

S blížícím se Čínským Novým rokem je na malém ostrově na severozápadním předměstí Che-feje, hlavního města východočínské provincie An-chuej, rušno nikoli kvůli ohňostrojům, ale kvůli provozu experimentálního pokročilého supravodivého tokamaku (EAST), známého také jako »čínské umělé slunce«.

Před nadcházejícími Svátky jara, které připadají na 10. února, provádělo více než 100 čínských a zahraničních vědců společné fyzikální experimenty EAST-ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) na »ostrově vědy«, který je domovem EAST. Účelem těchto experimentů bylo řešit relevantní technické problémy pro mezinárodní megaprojekt výzkumu a inženýrství jaderné fúze ITER.

Konečným cílem projektu EAST je vytvořit jadernou fúzi podobnou sluneční, která by využívala látky hojně se vyskytující v moři a poskytovala stálý přísun čisté energie.

ITER, který v jižní Francii buduje sedm členských států ITER – Čína, EU, Indie, Japonsko, Korejská republika, Rusko a Spojené státy – bude největším experimentálním reaktorem jaderné fúze typu tokamak na světě.

Tokamak je v podstatě magnetická klec určená k udržování, tvarování a řízení superžhavého plazmatu, které umožňuje fúzní reakce. Úspěch fúzního projektu zásadně závisí na vývoji nových materiálů, které budou schopny odolávat drsným podmínkám uvnitř fúzního reaktoru.

V roce 2023 se organizace ITER rozhodla změnit materiál stěn z berylia na wolfram, což by mělo snížit zadržování tritia uvnitř nádoby ITER a produkci prachu.

Díky stejnému technologickému postupu a experimentálním podmínkám jako ITER a pokročilému výzkumu materiálů používaných při výrobě stěn si organizace ITER vybrala ke spolupráci a optimalizaci svých nových plánů společnost EAST, která dosáhla mnoha světových rekordů v oblasti výzkumu energie z jaderné fúze.

Podle Alberta Loarteho, vedoucího vědecké divize ITER, je cílem vědců ITER ověřit spolehlivost a funkčnost nového materiálu společnými experimenty s týmem EAST a usilovat o rychlejší pokrok.

V současné době tým EAST dokončil výměnu materiálů stěn vakuové komory podle požadavků. Od poloviny ledna dorazilo na ostrov více než 30 výzkumných pracovníků ITER, aby společně s více než 100 vědci online podpořili experimenty.

Díky stejnému technologickému postupu a experimentálním podmínkám jako ITER a pokročilému výzkumu materiálů používaných při výrobě stěn si organizace ITER vybrala ke spolupráci a optimalizaci svých nových plánů společnost EAST, která dosáhla mnoha světových rekordů v oblasti výzkumu energie z jaderné fúze.

Podle Alberta Loarteho, vedoucího vědecké divize ITER, je cílem vědců ITER ověřit spolehlivost a funkčnost nového materiálu společnými experimenty s týmem EAST a usilovat o výraznější pokrok.

V současné době tým EAST dokončil výměnu materiálů stěn vakuové komory podle požadavků. Od poloviny ledna dorazilo na ostrov více než 30 výzkumných pracovníků ITER, aby společně s více než 100 vědci působícími prostřednictvím internetu podpořili experimenty.

Čína se k programu ITER oficiálně připojila v roce 2006 jako sedmý člen. Téměř 10 % nákupů provedla Čína a hlavní součástí čínské mise je Ústav fyziky plazmatu při Čínské akademii věd (ASIPP).

»Více než 100 lidí z našeho týmu cestuje téměř každý rok do sídla ITER, aby prováděli společný výzkum, a ASIPP navázal stabilní komunikaci a spolupráci s více než 120 výzkumnými institucemi ve více než 50 zemích, včetně Evropy, Spojených států, Ruska a Japonska,« uvedl Kung Sien-cu, vedoucí oddělení fyziky EAST a experimentálních operací.

Kung uvedl, že EAST se prostřednictvím tohoto společného experimentu rovněž poučí z mezinárodních zkušeností s pokročilými technologiemi a připraví se na budoucí čínské experimentální reaktory.

»Jedna věc se mi tu opravdu líbí, v řídicí místnosti je vidět velký počet mladých lidí, kteří se na projektu podílejí. A to je přesně to, co fúze potřebuje,« řekl Richard Pitts, vedoucí sekce experimentů a provozu plazmatu ITER.

Pitts řekl, že ITER by měl být vnímán jako základní projekt, který sbližuje národy, a Čína je toho skvělým příkladem.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy