Obří čínský teleskop využívá k údržbě inteligentní roboty

Pět inteligentních robotických systémů a platforem pro údržbu čínského pětisetmetrového sférického radioteleskopu (FAST), největšího radioteleskopu na světě s jednou talířovou anténou, prošlo kontrolou a může být uvedeno do provozu, uvedly ve středu místní úřady.

Inteligentní roboti budou využíváni především při testování podpůrných kabelů a kladek zařízení FAST, automatické údržbě jeho pohonných jednotek a laserových zaměřovačů na reflektoru, demontáži a instalaci přijímačů signálu, monitorování rádiového rušení a při provádění měření 30tunové kabiny zařízení za všech povětrnostních podmínek.

Pracovník nastavuje systém robotické platformy pro údržbu čínského sférického radioteleskopu s průměrem pět set metrů (FAST) v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou 25. července 2023. FOTO – Xinhua/Ou Dongqu

Podle Ťiang Pchenga, hlavního inženýra FAST, pomohou inteligentní roboti zabezpečit provoz teleskopu, prodloužit dobu pozorování a zvýšit jeho efektivitu a zároveň přispět k získání dalších vědeckých poznatků.

»Očekává se, že pomocí inteligentních robotů se zvýší pozorovací doba teleskopu přibližně o 30 dní ročně,« řekl Ťiang.

Teleskop, kterému se přezdívá »Čínské nebeské oko«, je umístěn v přirozeně hluboké a kulaté krasové prohlubni v jihozápadní provincii Kuej-čou. Jeho přijímací plocha se rovná 30 standardním fotbalovým hřištím.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy