Home Pel mel Věda a příroda Osobní knihovna Charlese Darwina byla poprvé kompletně zrekonstruována

Osobní knihovna Charlese Darwina byla poprvé kompletně zrekonstruována

FOTO - pixabay

Mezinárodní tým historiků dokončil první kompletní rekonstrukci osobní knihovny Charlese Darwina, která zahrnuje více než 13 000 publikací, včetně knih, vědeckých i nevědeckých časopisů, ale i brožur a dalších forem literatury. Uvedla to tisková kancelář Singapurské národní univerzity (NUS).

»Tato rekonstrukce dokazuje, že Darwin nebyl samotář, který pracoval izolovaně od ostatních vědců, ale odborník, jehož práce byla postavena na výzkumu a znalostech tisíců dalších. Samotná velikost jeho knihovny zdůrazňuje, jak hluboce a aktivně Darwin studoval práci svých současníků,« uvedl docent NUS John van Wykhe, kterého citovala tisková služba univerzity.

Van Wykhe a další badatelé se již téměř 20 let zabývají Darwinovým tvůrčím odkazem, včetně jeho knihovny, jejíž velká část byla po smrti zakladatele evoluční teorie v roce 1882 ztracena a rozprodána. Až dosud se historici domnívali, že jeho knihovna zahrnovala asi 1500 knih, které se uchovávaly ve dvou sbírkách na Cambridgeské univerzitě a v Darwinově domě ve vesnici Down, která se nachází v dnešním Londýně.

Pro rekonstrukci zbytku knihovny singapurští historici a jejich kolegové z jiných zemí prostudovali všechny známé Darwinovy spisy, katalogy jeho majetku a další písemné prameny týkající se každodenního života britského biologa. Jak vědci poznamenávají, při rekonstrukci Darwinovy knihovny hrál důležitou roli ručně psaný katalog z roku 1875 se zkratkami knih v jeho knihovně, stejně jako deníky jeho manželky Emmy Darwinové a čtenářské deníky samotného biologa.

Tyto zdroje pomohly vědcům identifikovat více než 13 000 publikací, které se nacházely v Darwinově osobní knihovně, včetně velkého množství svazků odborných prací z oblasti biologie, geologie, zemědělství, filozofie, náboženství, geografie, umění a historie. Kromě knih v angličtině obsahovala biologova knihovna také díla v němčině, francouzštině, italštině a dalších evropských jazycích.

Jak van Wijhe a další badatelé poznamenávají, přibližně 85 % těchto knih nebylo v minulosti s Darwinem spojováno a nebylo známo široké veřejnosti ani historikům vědy. Vědci doufají, že zveřejnění katalogu těchto děl, stejně jako jejich volných verzí, přitáhne další pozornost ke každodennímu životu a vědecké práci zakladatele evoluční teorie u příležitosti 215. výročí jeho narození.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here