Home Názory Toto je vděk

Toto je vděk

Jo, je. Ovšem jaksi naruby. Za to, že jste se po listopadu 1989 mohli mít z čeho napakovat, bezpochyby vděčíte těm, kteří to vybudovali. Vy jste nevybudovali nic. Přes 34 let tu jen devastujete, kradete, šmelíte. A výsledek? Ty, kterým za výše zmíněné vděčíte, teď okrádáte znovu. Přímo osobně. Pokrátíte jim důchody. Důvod? Konkrétně prokazatelný žádný. Jen nenávist. Napakovali jste se na socialistickém průmyslu, zemědělství, bytech… Vy jste snad toto všechno stavěli a budovali?

Web ceskeduchody.cz píše: »Vysocí a významní představitelé minulého komunistického režimu budou mít od března 2024 nižší starobní důchody. Jde o opatření, které prosadil ministr Marian Jurečka a poslanci ho schválili na konci roku 2022. Nyní se změna na konkrétních důchodech začne projevovat. Krácení důchodu se dotkne lidí, kteří v období 25. února 1948 až 17. listopadu 1989 působili ve vysokých politických a dalších státních funkcích, například v StB, SNB či u Pohraniční stráže. Za každý započatý rok práce v této funkci se těmto lidem sníží procentní výměra důchodu o 300 korun. Není přitom podstatné, zda příslušná činnost nebo funkce byla zaměstnání, či nikoliv. Konkrétně se počítá vždy započatý cyklus 365 dnů, kdy byl daný člověk představitelem takové funkce. Takže například 370 dnů bude znamenat dva roky a tedy dvě krácení (celkem 600 korun). Výše krácení je omezena tak, aby důchod neklesl pod úroveň 18 674 korun. Konkrétní výčet funkcí, kterých se bude krácení důchodu týkat, stanovuje § 67d zákona o důchodovém pojištění. Zjednodušeně jde o následující osoby:

 • Vysoce postavení politici, konkrétně členové vlády, ministři nebo předsedové Národního shromáždění.
 • Členové nebo kandidáti Ústředního výboru Komunistické strany Československa.
 • Plukovníci nebo generálové působící ve Státní bezpečnosti, zpravodajských rozvědkách, armádních orgánech, v Pohraniční stráži, Lidových milicích nebo Sboru národní bezpečnosti.
 • Lidé působící ve vedoucích pozicích státních orgánů, které mohly významně zasahovat do života občanů. Jde například o předsedy nebo primátory národních výborů, okresních výborů, předsedy Nejvyššího soudu nebo generální prokurátory.

Zákon stanovuje, že seznam dotčených osob vytváří Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).«

Tohle nemá v historii obdoby. ÚSTR je kdo? Co? Řekl bych, že tu postrádám PRÁVO. Rozhodnutí soudu či něco tomu relevantně podobného. Vezměte si k ruce skutečné statistiky o stavu národního hospodářství ČSSR na konci roku 1989. Poválečná ekonomika Československa se nebudovala v letech 1945 – 1948, ale po Únoru 1948. A státní a stranické orgány ji vybudovaly tak, že byla mezinárodně konkurenceschopná, o zemědělské a potravinové téměř 100procentní soběstačnosti ani nemluvě.

Mimochodem – třeba pohraničníkům bych na důchodech naopak přidal – za to, že hájili naši státní hranici. Nebo předsedové ONV… Poznal jsem jich několik. Ti lidé pracovali od nevidím do nevidím za nijak zvlášť vysoký plat, a co je podstatné – měli zodpovědnost, dnes pomalu cizí slovo, ta ZODPOVĚDNOST.

Nebo zpravodajci. Taky jsem jich několik znal osobně. Oni hájili zájmy republiky proti narušitelům – nikoli jako ti dnešní, kteří narušitelům otevírají dveře dokořán.

A tak dále, pokračovat bych mohl donekonečna. Ale nechci. Nemá to smysl. Doba je prostě taková, jaká je. Obyvatelstvo mlčí, tudíž potom možno jest, že jakýsi pofiderní ÚSTR může beztrestně okrádat tzv. prominentní důchodce.

Dušan Sedlák

5 KOMENTÁŘE

 1. Funkcionáři v roce 89 málo bránili socialismus a vykašlali se na své voliče. Takže v pořádku, sebrat důchody. Zejména Karlu Urbánkovi.

 2. Jurečka je ksindl z KDU-ČSL. Černoprdelníci vždycky parazitovali na lidech práce. Ten zákon je z dílny Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla. Doufám, že jim to posvětí Baxův Ústavní soud v Brně a Šimíček to zase zdůvodní.
  V tomto zfašizovaném státě se nedivím ničemu.

 3. Brázdovy bláboly (13:00); co chtít od smradu z Fialova exkrementu?
  Smrad z Fialova exkrementu mluví o dělnících, to nevymyslíš.

 4. Soudruhu, stranické orgány tu nevybudovaly vůbec nic. To málo, co tu v minulém režimu vzniklo vybudovali inženýři, mistři, dělníci z masa a kostí. Většině z nich byli komunisti pro smích. Bolševičtí funkcionáři byli darmožrouti, kteří by neměli dostat důchod žádný.

  • Ti komunisti, kteří byli předrevolučním budovatelům pro smích se po revoluci překabátili, vstoupili do OF dál ODS a obsadili nejvyšší funkce a díky svým stykům a známostem z minula rozkradli dokonale vše, co se tu dalo! Já jsem bohužel zůstal hrdy antikomunista s holou prdelí, ale zase klidně spím 🙂

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here