Počet stěhovavých druhů se za posledních 34 let snížil, téměř pětině hrozí vyhynutí

Experti Úmluvy OSN o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS) zjistili, že od roku 1990 se snížil počet 44 % stěhovavých zástupců fauny Země, přičemž 22 % z nich hrozí ve střednědobém horizontu vyhynutí. Údaje shromážděné odborníky pomohou připravit opatření na záchranu těchto zvířat, uvedla tisková kancelář CMS.

»Tato zpráva jasně ukazuje, jak lidská činnost ohrožuje budoucnost stěhovavých živočišných druhů, které hrají důležitou roli při udržování složitých ekosystémů planety a jsou ‚živými‘ indikátory změn stavu přírody. Světové společenství má příležitost využít shromážděné údaje o problémech stěhovavých druhů k přípravě konkrétních opatření na jejich záchranu,« uvedla Inger Andersenová, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), kterou citovala tisková služba CMS.

Zpráva, kterou připravili odborníci CMS, obsahuje údaje o stavu populací více než 1100 druhů, které se smluvní strany úmluvy zavázaly v rámci mezinárodní dohody společně monitorovat. Patří mezi ně různí mořští a suchozemští savci, ptáci, ryby, plazi a hmyz. Mnohé z nich jsou již na Červeném seznamu zapsány, jiné se na něj možná brzy dostanou.

Odborníci zkoumali, jak se stav těchto druhů změnil od roku 1990, a zjistili, že téměř polovina z nich, přibližně 44 %, se za posledních 34 let výrazně zmenšila. Tyto změny se dotkly zejména zástupců fauny z první přílohy CMS, která zahrnuje druhy původně ohrožené vyhynutím – od konce 20. století jich ubylo 76 procent a 82 procent z nich může ve střednědobém horizontu vyhynout.

Ekologové jsou obzvláště znepokojeni stavem stěhovavých ryb, z nichž naprostá většina (více než 97 procent) je ohrožena vyhynutím. Počet těchto obyvatel světových oceánů se za poslední půlstoletí snížil v průměru o více než 90 procent. Vědci tento pokles přičítají dramatickému zintenzivnění rybolovu v posledních desetiletích a dalším formám lidské činnosti.

Odborníci z Úmluvy OSN doufají, že údaje, které shromáždili, pomohou účastníkům Konference OSN o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CMS COP14), která se koná tento týden v Samarkandu, vypracovat nová, účinnější opatření na ochranu stěhovavých druhů před vyhynutím a na zvýšení jejich populací.

Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS) byla podepsána v Bonnu v roce 1979 a vstoupila v platnost v roce 1983. Nyní zahrnuje více než sto zemí v Africe, Asii, Evropě, Oceánii, Jižní a Střední Americe. V rámci této dohody zúčastněné země vyvíjejí opatření zaměřená na ochranu stěhovavých druhů a společně monitorují stav těchto zástupců pozemské fauny.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy