Posádka Šen-čou-16 bude podnikat výpravy mimo loď

Členové posádky lodi Šen-čou-16, kteří se v současné době nacházejí na palubě čínské vesmírné stanice, provedou během několika příštích dnů své první mimostaniční aktivity (EVA), oznámila ve středu Čínská agentura pro pilotované lety (CMSA).

Posádka Šen-čou-16 je novou kombinací složenou ze tří typů astronautů – velitele, letového inženýra a experta na užitečné zatížení. Na oběžné dráze jsou již 51 dní od 30. května, kdy se připojili ke kombinované vesmírné stanici.

Posádka provedla řadu vědeckých experimentů v oblasti ekologie života a fyziky mikrogravitačního prostředí a dokončila instalaci zařízení pro experimenty s vystavením kosmickému záření na laboratorním modulu Meng-tchien a také plynových lahví elektrického pohonného systému kosmické stanice.

Podle CMSA je experiment s biologickou expozicí záření důležitý pro zajištění dlouhodobého zdravého pobytu astronautů na oběžné dráze a pro podporu čínských plánů na přistání s posádkou na Měsíci.

Díky instalaci plynových lahví do systému elektrického pohonu na oběžné dráze je poprvé použita metoda »výměny plynů« k dokončení doplňování elektrických pohonných látek pro dlouhodobou údržbu vesmírné stanice na oběžné dráze a k hospodárnějšímu a efektivnějšímu provozu stanice.

CMSA uvedla, že posádka Šen-čou-16 je v dobrém stavu a kombinovaná kosmická stanice pracuje stabilně.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy