Těžba nerostných surovin v Africe ohrožuje život 30 % primátů

Mezinárodní tým vědců poprvé systematicky zkoumal dopad těžby přírodních zdrojů na životní prostředí afrických goril a šimpanzů a dospěl k závěru, že přežití více než 180 000 jedinců těchto primátů, tedy asi třetiny jejich počtu, je nyní ohroženo těžbou nerostných surovin. Informovala o tom tisková služba německého Centra pro integrativní výzkum biodiverzity (iDiv).

»Vědci k tomuto závěru dospěli při studiu stavu velkého množství důlních lokalit nacházejících se na území 17 různých zemí Afriky. Analýzy vědců ukázaly, že mnoho z těchto lokalit a s nimi spojených nárazníkových zón se nachází v blízkosti nejvíce obývaných stanovišť šimpanzů, goril a bonobů v Libérii, Sieře Leone, Mali a Guineji,« uvádí se ve zprávě.

K tomuto závěru dospěl tým ekologů a primatologů pod vedením výzkumnice Jessicy Junkerové z Univerzity Martina Luthera v Halle při studiu toho, jak těžba bauxitu, kobaltové rudy a dalších nerostných surovin na území tropických a rovníkových zemí Afriky ovlivňuje stav místních populací goril, šimpanzů a bonobů.

Pro získání těchto informací vědci analyzovali satelitní snímky oblasti před a po výstavbě dolů a dalších těžebních prací a zkoumali, jak se změnil stav přírody v oblastech o průměru 10 a 50 km od míst těžby. Vědci porovnávali tyto údaje s tím, kde se nacházejí stanoviště tří druhů vyšších primátů v různých oblastech západní, střední a východní Afriky.

Ukázalo se, že oblasti výskytu primátů a těžby se do značné míry překrývají, přičemž těžba surovin negativně ovlivnila život přibližně 30 % populací opic. Tento problém je obzvláště palčivý v Guineji, kde těžba fosilních surovin negativně ovlivňuje život 83 procent místní populace šimpanzů čítající přibližně 23 000 jedinců. A právě těžba surovin nejvíce ovlivňuje životy lidoopů ze střední Afriky, kde v nebezpečné blízkosti dolů žije přibližně 135 000 šimpanzů, bonobů a goril.

»Těžební společnosti by měly zaměřit své úsilí na minimalizaci škod, které jejich činnost způsobuje vyšším primátům, a k různým mechanismům kompenzace škod na biologické rozmanitosti by se měly uchýlit jen v těch nejextrémnějších případech. To je důležité zejména v případě těžebního průzkumu, který se kvůli špatné právní regulaci provádí jen zřídka,« uzavírá Genevieve Campbellová, výzkumná pracovnice ekologické organizace Re:wild (USA), kterou cituje server iDiv.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy