V USA zjistili, že užívání fluoxetinu během těhotenství narušuje vývoj plodu

Neurofyziologové ze Spojených států zjistili, že antidepresivum flukosetin způsobuje poruchy tvorby excitačních nervových zakončení v prefrontální kůře mozku savců během intrauterinního vývoje a v prvních dvou týdnech života, což pravděpodobně přispívá k rozvoji kognitivních poruch. Informovalo o tom tiskové oddělení americké University of Colorado.

»Fluoxetin může pronikat do těla budoucího dítěte nejen přes placentu, ale také se dostat do těla již narozeného dítěte spolu s mateřským mlékem. Poprvé jsme získali experimentální důkazy o tom, že nadbytek serotoninu, vznikající při užívání tohoto léku, způsobuje abnormality ve vývoji prefrontální kůry mozku budoucího dítěte,« uvedl docent Coloradské univerzity (USA) Oh Wonchan.

Oh Wonchan a jeho kolegové dospěli k tomuto závěru v rámci experimentu zkoumajícího vliv flukosetinu na vývoj různých mozkových tkání. V průběhu těchto pokusů vědci vstřikovali antidepresivum do těla novorozených myší a sledovali, jak se dostávání tohoto léku do mozkové tkáně myší projevuje na růstu neuronů a charakteru spojení mezi nervovými buňkami.

Pozorování vědců ukázala, že fluoxetin narušil rovnováhu serotoninu v rostoucí mozkové tkáni, což významně ovlivnilo dozrávání excitačních nervových zakončení v neuronech uvnitř vznikající prefrontální kůry myší. Antidepresivum výrazně zvýšilo hustotu a aktivitu excitačních receptorů v této oblasti mozku, a to pouze před narozením a během prvních dvou týdnů života myší.

Takové změny v tvorbě excitačních nervových zakončení a receptorů, jak naznačují vědci, vysvětlují, proč užívání flouoxetinu a podobných antidepresiv během těhotenství a kojení výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku autismu a dalších poruch kognitivního vývoje u dětí.

Tuto vlastnost fluoxetinu, jak upozorňují Oh Wonchan a její kolegové, by měli ošetřující lékaři zohlednit při poradenství a předepisování léčby těhotným a kojícím ženám, které trpí depresí a jinými formami depresivní nálady. To je obzvláště důležité učinit při řešení poporodní deprese, protože fluoxetin projde tělem dítěte s mateřským mlékem, poznamenali vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy