Záběry z paluby vesmírné stanice vyvolaly podezření ohledně její skutečné pozice

Na záběrech z vědecké přednášky posádky lodi Šen-čou-13 na vesmírné stanici z 9. prosince 2021 byla na pracovním stole vidět sklenice se stojatou vodou, což podle některých svědčí o tom, že záběry nebyly ve skutečnosti natočeny ve vesmíru.

»Odborníci tvrdí, že záběry odpovídají tomu, jak se voda chová v nulové gravitaci,« uvádí se v sobotním hodnocení agentury The Associated Press (AP). »Na dalších videích je vidět, jak jeden z astronautů pečlivě vkládá vodu do sklenice pomocí nádoby s brčkem a také pásků, které přiléhají sklenici ke stolu.«

Agentura AP uvedla, že »není důvod pochybovat o přítomnosti Číny ve vesmíru«, a dodala, že podezření ohledně pravosti záběrů je »falešné«.

Vědecká vysvětlení

Jeden z příspěvků na Instagramu, který obsahuje kompilaci, naznačuje, že jde o důkaz, že záběry nebyly ve skutečnosti pořízeny ve vesmíru: »Jak jim mohl projít tak masivní podvod? Copak by nás ostatní země nevolaly?« ptá se. Příspěvek získal do pátku více než 36 500 lajků.

Záběry však nejsou důkazem podvodu: Existuje základní vědecký jev, který vysvětluje chování vody, řekl agentuře AP jeden z odborníků.

»Molekuly vody se rády lepí na sklo a také na jiné molekuly vody více, než aby se rozptylovaly ve vzduchu,« řekl agentuře AP Jordan Bimm, postdoktorand a historik vesmíru na Chicagské univerzitě. »Pokud tedy nepůsobí žádná vnější síla, zůstává voda ve ‚shlucích‘ v beztížném prostředí, a v tomto případě uvnitř skla.«

Dodal, že povrchové napětí – vlastnost povrchu kapaliny, která pomáhá definovat její tvar a umožňuje jí odolávat vnějším silám – »také pomáhá udržovat statický tvar a představuje iluzi toho, jak by se voda chovala na zemi«.

Samostatné video, které v červnu 2022 zveřejnil čínský pilotovaný vesmírný program na platformě sociálních médií Weibo, ukazuje záběry ze zákulisí, na nichž se posádka lodi Šen-čou-13 připravuje na svou živě vysílanou lekci tím, že opatrně nalévá vodu do sklenice brčkem, aby zůstala na místě. Je na něm také zřetelně vidět pásky, kterými je sklenice přilepena ke stolu.

Během lekce čínští astronauti také demonstrovali další chování vody, které je pro prostředí s nulovou gravitací jedinečné, když do sklenice ponořili pingpongový míček. Na Zemi by míček díky vztlaku vody vyplaval nahoru, ale ve vesmíru zůstane ponořený.

Další astronauti z celého světa také zveřejnili videa o tom, jak kapaliny fungují ve vesmíru, včetně toho, jak si připravují kávu nebo co se stane, když vyždímají mokrý ručník.

Existují i další důkazy, které podporují skutečnost, že čínská vesmírná stanice je skutečně mezi hvězdami, uvedla agentura AP.

»Je krajně nepravděpodobné, že by video bylo zfalšované,« uvedla Molly Silková, doktorandka z Manchesterské univerzity, která se zabývá čínským vesmírným programem, a dodala, že Čína má jen velmi málo důvodů, proč by video falšovala.

Silková vysvětlila, že Čína dokonce nabídla členským státům OSN, aby vyslaly své astronauty na její vesmírnou stanici – »což je nabídka, která by byla krajně nepravděpodobná, kdyby Čína skutečně neměla vesmírnou stanici, na kterou by mohla poslat lidi«.

Čína 30. května vypustila pilotovanou kosmickou loď Šen-čou-16, která na vesmírnou stanici vyšle tři astronauty na pětiměsíční misi.

Od té doby tři astronauti provedli předání posádky Šen-čou-15, byli svědky odletů pilotované lodi Šen-čou-15 a nákladní lodi Tchien-čou-5 a vykonali spoustu práce včetně organizace zásobování a přepravy užitečného nákladu mimo vesmírnou stanici.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy