Home Sport Proč britští pádleři na dračích lodích tento sport tak milují?

Proč britští pádleři na dračích lodích tento sport tak milují?

Soutěžící během britského festivalu čínských dračích lodí 2023 v britském Salfordu 17. června 2023. FOTO - Xinhua/Li Ying

Lidé ve Spojeném království se stále více zajímají o závody dračích lodí, sport, který vznikl v Číně před tisíci lety.

Pro mnoho nadšenců, kteří pravidelně trénují v klubech provozujících dračí lodě, je to právě duch přátelství, kterého si nejvíce cení.

»K závodům dračích lodí jsem se dostal v roce 2008. Důkladně jsem si to užil. A užívám si to stále… Přátelství při závodění na dračích lodích nemá obdoby,« řekl Neil Pickles, předseda Britské asociace pro závody dračích lodí (BDA).

BDA uspořádala v neděli profesionální závody v Salford Quays ve Velkém Manchesteru. Soutěže se zúčastnilo více než deset klubů.

Pickles agentuře Xinhua řekl, že počet členů BDA roste: »Nyní jsme zhruba tam, kde jsme byli před covidem, jestli na tom nejsme ještě lépe.«

Vyjádřil naději, že se zvýší konkurence mezi britskými týmy a jejich čínskými protějšky. »Větší konkurence je jediný způsob, jak se zlepšit.«

»V Číně jsme soutěžili mnohokrát a hodně jsme se toho naučili,« řekl David Bangs, zakladatel klubu dračích lodí Amathus.

Pro agenturu Xinhua uvedl, že se před plavbou na dračích lodích dlouhá léta věnoval pádlování na kánoích a kajacích a že »plavba na dračích lodích je nejlepší sport na světě«.

Bangs se tomuto sportu poprvé začal věnovat jako pádler v roce 1988, kdy se vydal do čínské provincie Fu-ťien, aby se zúčastnil mezinárodního závodu dračích lodí.

»Tato cesta mi skutečně otevřela oči a já se od té doby věnuji závodům dračích lodí a chci, aby naše lodě jezdily ještě rychleji než ty čínské,« řekl Bangs.

Když se Bangs vrátil z »inspirativní cesty do Číny«, založil klub dračích lodí Amathus.

Účastníci soutěží během britského festivalu dračích lodí 2023 v britském Salfordu 17. června 2023. FOTO – Xinhua/Li Ying

»Dračí lodě jsou o spolupráci přátel a o tom, že do závodu dáváte srdce i duši. … Vyhráváte nebo prohráváte společně. To kamarádství sdílíte společně. O tom pro mě závody dračích lodí jsou,« řekl Bangs pro agenturu Xinhua.

Teijo Palovaara, mladý pádler klubu dračích lodí na Temži, sdílí stejnou vášeň pro dračí lodě jako Bangs a Pickles.

»V Londýně žiji od roku 2015. Tehdy jsem také začal závodit na dračích lodích,« řekl. V létě trénuje v klubu dvakrát týdně, přičemž každý trénink trvá dvě až tři hodiny.

Palovaara se zúčastnil několika mezinárodních závodů, mimo jiné v Pekingu a Kantonu, ale stále si pamatuje, kdy poprvé pádloval na dračí lodi. »Sotva jsem stačil ostatním. Ale začátky jsou těžké pro každého.«

Týmový duch je podle něj důležitý, protože »všichni mají v závodě stejný rytmus a stejný cíl«.

Podle Palovaary je jízda na dračích lodích dobrý sport. »Dobré cvičení pro kardio a také pro posilování.«

Účastníci plavby (vlevo) a oslavy (vpravo) během britského festivalu čínských dračích lodí 2023 v britském Salfordu 17. června 2023. FOTO – Xinhua/Li Ying

Všichni tito profesionální závodníci na dračích lodích znají historii tohoto sportu a jméno starověkého čínského básníka a šlechtice Čchü Jüana, který se utopil v řece poté, co byl vypovězen a obviněn ze zrady za své dobře míněné rady králi státu Čchü v období Válčících států (475-221 př. n. l.).

Festival dračích lodí, známý také jako festival Tuan-wu, se tradičně slaví pátý den pátého měsíce čínského lunárního kalendáře na památku Čchü a závod dračích lodí je jednou z mnoha tradic oslav tohoto festivalu.

Nedělní závody byly součástí britského festivalu čínských dračích lodí 2023, každoroční akce, která si v zemi získala oblibu.

Účinkující zdraví diváky po představení lvího tance během britského festivalu čínských dračích lodí 2023 v britském Salfordu 17. června 2023. FOTO – Xinhua/Li Ying

V sobotu se závodu dračích lodí zúčastnilo také na 40 amatérských týmů studentů, firem a místních společenských subjektů.

»Je skvělé vidět, že se do závodů dračích lodí zapojuje takové množství vodáků. Byl bych rád, kdyby se někteří z těchto pádlerů přidali ke klubům, založili kluby a dělali to častěji než jednou za rok,« řekl Pickles.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here