Zelený rozvoj: Čína urychluje harmonizaci člověka a přírody

Čína jako druhá největší ekonomika světa přináší postupně svůj náležitý podíl k úsilí na ochranu životního prostředí a na zelený rozvoj v naději, že sladí vysoce kvalitní rozvoj země s vysoce kvalitním ekologickým prostředím.

Čínský prezident Si Ťin-pching nedávno na národní konferenci o ochraně životního prostředí poznamenal, že příštích pět let bude klíčovým obdobím pro budování krásné Číny, což by mělo být umístěno na významnou pozici při budování velké moderní socialistické země ve všech ohledech a při podpoře národního omlazení.

»Země by měla podporovat kvalitní rozvoj s vysoce kvalitním ekologickým prostředím a podporovat modernizaci s harmonickým soužitím člověka a přírody,« poznamenal Si, přičemž uznal »historické, transformační a komplexní změny«, kterých země v průběhu let dosáhla.

Si doplnil, že čínské hospodářství a společnost vstoupily do fáze vysoce kvalitního rozvoje s rychlejším pokrokem v podpoře zeleného a nízkouhlíkového růstu a vyzval k vyššímu nadhledu, širšímu pohledu a silnějšímu úsilí při plánování a prosazování ekologické a environmentální ochrany na nové cestě, stejně jako napsání nové kapitoly ekologické ochrany v nové éře.

»Zelená« cesta začala už dávno

Od 18. Národního sjezdu KS Číny v roce 2012, pod vedením současného prezidenta myšlení o socialismu s čínskými charakteristikami v nové éře, země pevně udržuje víru, že průzračné vody a zelené hory jsou neocenitelným majetkem. Toto myšlení upřednostňuje ochranu životního prostředí a zelený rozvoj a podporuje komplexní zelenou transformaci hospodářského a sociálního rozvoje, uvedla bílá kniha s názvem »Zelený rozvoj Číny v nové éře«.

Tato bílá kniha, vydaná čínskou Státní radou v lednu letošního roku, zdůrazňuje, že »zelená je definujícím rysem Číny v nové éře a zelený rozvoj charakterizuje čínskou cestu k modernizaci«.

Čínská modernizace, klíčový termín definující čínskou cestu k omlazení, která zdůrazňuje harmonii mezi lidmi a přírodou, byla poprvé zapsána do zprávy pro národní sjezd Komunistické strany Číny v říjnu 2022, kdy byl odhalen plán země na budování moderní socialistické Číny ve všech ohledech v příštích pěti letech.

V posledním desetiletí čínská vláda investovala do podpory výstavby environmentální infrastruktury více než 100 miliard jüanů (13,93 miliardy dolarů). V průběhu období 13. pětiletého plánu od roku 2016 do roku 2019 přidělila téměř 200 miliard jüanů na kompenzace v rámci ochrany přírody.

Čína rovněž považuje inovace za hnací sílu hospodářského rozvoje a pomáhá své ekonomice přejít na zelený a vysoce kvalitní růst. Čína je nyní největším světovým výrobcem zařízení pro čistou energii. V roce 2021 překročila výstupní hodnota průmyslu úspory energie a ochrany životního prostředí 1,13 bilionu dolarů.

Podle Čínské asociace výrobců automobilů bylo v Číně v roce 2022 prodáno 6,89 milionu vozů na nové energie (NEV), což představuje meziroční nárůst o 93,4 procenta, a řadí to Čínu už osmý po sobě jdoucí rok na první místo na světě.

Mezinárodní zelený příspěvek

V globálním kontextu přineslo čínské úsilí o zelený a nízkouhlíkový rozvoj hmatatelný příspěvek k řešení změny klimatu.

V roce 2020 navrhla země strategický cíl dosáhnout maxima uhlíkových emisí do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060. Doba od dosažení vrcholu emisí uhlíku k čistým nulovým emisím v Číně je ve srovnání se 70letým rozpětím evropských zemí pouze třicet let, což z toho podle odborníků činí větší výzvu.

»V posledních deseti letech se Číně podařilo podpořit průměrný roční hospodářský růst na 6 procent, s průměrným ročním růstem spotřeby energie o 3 procenta,« uvedl ministr ekologie a životního prostředí Chuang Žun-čchiou letos na národní konferenci o ochraně životního prostředí.

Poznamenal, že Čína se stala zemí, která nejrychleji zlepšuje kvalitu ovzduší a rovněž její emise oxidu uhličitého na jednotku HDP v posledních deseti letech klesly asi o 35 procent. Kromě řešení změny klimatu Čína také aktivně provádí zelenou mezinárodní spolupráci.

V průběhu roku 2019 byla založena Mezinárodní koalice pro zelený rozvoj v rámci Pásma a stezky (BRI) s cílem podpořit mezinárodní konsenzus a společné akce v oblasti zeleného rozvoje prostřednictvím dialogu a výměny, společného výzkumu, budování kapacit a průmyslové spolupráce. Koalice přilákala více než 150 čínských a zahraničních partnerů z více než čtyřiceti zemí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy