Během čínského festivalu dračích lodí se prolínají tradiční a moderní obyčeje

Navzdory nepříznivému počasí se týmy na plavidlech s dračími hlavami v jihočínské provincii Kuang-tung po zaznění píšťalky čistě prořezávaly vodou. Ve vzduchu se ozývaly údery bubnů a kolem jezera bylo slyšet jásot diváků.

Tohoto závodu dračích lodí – akce, která je oslavou tradičního čínského festivalu dračích lodí – se v Chou-ťie ve městě Tung-kuan zúčastnilo celkem sedm týmů.

»Je to jedna z hlavních událostí roku a celá obec je vždy nadšená,« řekl Wang Jing-čchiou, jeden z pádlujících, a dodal, že týmy začaly trénovat asi před měsícem.

Čang Kchaj, který pochází z východočínské provincie Šan-tung, byl jedním z mnoha turistů, kteří se do města Chou-ťie přijeli na závod podívat. »Je to oslava síly a jednoty a diváci mohou cítit napětí jako při automobilových závodech,« řekl Čang.

Festival dračích lodí, známý také jako festival Duanwu, tradičně připadá na pátý den pátého měsíce čínského lunárního kalendáře, což bylo letos pondělí.

Festival připomíná slavného čínského básníka Čchü Jüana, který byl v období Válčících států (475 př. n. l.-221 př. n. l.) také ministrem státu Čchu. Čchü se v zoufalství utopil v řece Mi-luo poté, co byl obviněn ze zrady a vypovězen za to, že králi poskytl dobře míněnou radu.

Legenda praví, že když se místní obyvatelé dozvěděli o jeho smrti, vydali se na lodích po řece hledat jeho tělo a házeli do vody rýžové knedlíčky zvané Čung-c’, aby ho nesežraly ryby. Proto Číňané pořádají závody dračích lodí a během festivalu připravují Čung-c’ k jídlu.

Lidé připravují čung-c’ neboli knedlíčky z lepkavé rýže ve městě Ťia-sing ve východočínské provincii Če-ťiang, 8. června 2024. FOTO – Xinhua/Jin Peng

Vedle těchto tradic se nyní mnoho lidí rozhodlo oslavit třídenní svátek v moderním stylu, podnikat kulturní výlety a cestovat, čímž se uvolnil potenciál domácího i mezinárodního trhu cestovního ruchu.

Čínská národní imigrační správa předpokládá, že během svátku Dračích lodí dojde k meziročnímu nárůstu počtu vstupů a výstupů na hranicích o 32,5 %, zatímco železniční úřady odhadují, že od pátku do úterý bude po celé zemi uskutečněno přibližně 74 milionů cest po železnici – téměř o čtyři miliony více než v loňském roce, kdy byl tento svátek rekordní.

Odhaduje se, že okres Čchen-jüan v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou navštíví během festivalu až 200 000 lidí. Tito turisté si kromě tradičního závodu dračích lodí mohou zdarma vychutnat rýžové knedlíčky a představení nehmotného kulturního dědictví.

»Nabízíme řadu aktivit, jako je příprava Cung-c’, řezání papíru a věšení pelyňku, což turistům umožňuje poznat místní zvyky,« uvedl Čou Čchang-č’, který spravuje penzion, jenž byl před festivalem plně obsazen.

Zahraniční turisté a Číňanka v tradičních čínských krojích pózují pro fotografii během festivalu dračích lodí ve východočínské Šanghaji, 9. června 2024. FOTO – Xinhua/Chen Aiping

Populární jsou také studijní zájezdy, které spojují vzdělávání a cestovní ruch a nabízejí studentům možnost zúčastnit se výuky založené na zkoumání mimo školní lavice.

Čung C’-čching, vedoucí společnosti pro studijní cesty v hlavním městě provincie Kuej-jang, uvedl, že děti starší šesti let se mohou zúčastnit závodů dračích lodí pod vedením profesionálních trenérů a dalších aktivit, jako je například zavinování Cung-c’.

»Prostřednictvím praktických zkušeností se děti mohou seznámit s tradiční kulturou a získat o ní hlubší povědomí,« řekl Čung.

Údaje společnosti Tongcheng Travel ukazují, že mezi mladými generacemi je během festivalu trendovým tématem čínský cestovní ruch v novém stylu a zážitky, jako je návštěva muzeí a historických památek nebo oblékání do tradičního čínského oděvu hanfu.

V Si-anu, oblíbeném výletním místě v severozápadní čínské provincii Šen-si, bylo možné vidět turisty oblečené do hanfu zdobeného složitými výšivkami, jak se fotografují před Zvonicí, klíčovou památkou postavenou v roce 1384.

Suo Chuej-čchin, který spravuje nedaleké nákupní centrum s obleky hanfu, uvedl, že v tomto nákupním centru bylo zhruba třikrát více zákazníků než obvykle, přičemž spotřeba na jednoho návštěvníka činila zhruba 200 jüanů (asi 28 amerických dolarů).

»Nošení hanfu se stalo trendem, zejména během tradičních svátků, jako je tento,« řekl Suo.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy