Home Pel mel Volný čas »Lovci raket« zažehli v Číně boom vesmírné turistiky

»Lovci raket« zažehli v Číně boom vesmírné turistiky

Nosná raketa Dlouhý pochod-7 Y8 s nákladní kosmickou lodí Tchien-čou-7 startuje z kosmodromu Wen-čchang v jihočínské provincii Che-nan, 17. ledna 2024. FOTO - Xinhua/Zhang Liyun China launched cargo spacecraft Tianzhou-7 on Wednesday night to deliver supplies for its orbiting Tiangong space station, according to the China Manned Space Agency (CMSA). (Xinhua/Zhang Liyun)

V nočním tichu proťala temnotou jasná záře a s burácením vystoupala skrz mraky.

Na písečných plážích, střechách a balkonech výškových obytných budov v Lung-lou, malebném městečku na jihu Číny, se všechny oči obrátily k nebi, když se nad tímto letoviskem ležícím ve Wen-čchang v ostrovní provincii Chaj-nan rozlehl dunivý hukot nosné rakety a mohutný jásot davu.

Kde sny vzlétají

Start rakety Dlouhý pochod-7 Y8 s nákladní kosmickou lodí Tchien-čou-7 z kosmodromu Wen-čchang minulý týden nejen rozzářil noční oblohu, ale také vdechl život lokalitě Lung-lou, kde se nachází startovací rampa.

Pokaždé, když je naplánován start, vydávají se na cestu davy turistů. Letí do hlavního města provincie Chaj-kou, pak přestoupí do vysokorychlostního vlaku jedoucího do Wen-čchangu a cestu zakončí krátkou, více než dvacetikilometrovou jízdou do Lung-lou.

Na zdejších ulicích pak panuje čilý ruch, proudí sem spousta automobilů a hotely jsou plně obsazeny.

Pro 29letého Čang Čuo-singa, vášnivého astrofotografa z provincie Kuang-tung v jižní Číně, není start rakety jen vizuálním zážitkem, ale i vícesmyslovým zážitkem, který v něm vyvolává pocit úžasu a obdivu.

»Raketa stoupala tiše. Až o několik vteřin později jsem uslyšel hukot. Navzdory nepřetržitému jásotu a výkřikům kolem jsem si v těch několika vteřinách připadal jako ve vakuu. Bylo to téměř jako sen,« vzpomíná Čang na svůj vůbec první zážitek, kdy byl svědkem startu rakety v roce 2020.

Hnán touhou podělit se o tento hluboký zážitek s více lidmi, založil Čang se svými přáteli v roce 2020 cestovní organizaci pro mládež »Walking at 20«. Od jejího založení navštívil Wen-čchang třináctkrát, aby sledoval starty raket.

Tentokrát Čanga doprovázelo 16 spolucestujících a raketu Dlouhý pochod-7 Y8 sledovali z tiché pláže. »Byli nadšení a mnozí z nich si už se mnou zamluvili další cestu,« řekl.

Na pozorování startů raket zavedl více než 300 osob z různých věkových skupin. Sezónní raketové nadšence vedou různé motivace, řekl Čang a poznamenal, že některé pohání zvědavost, zatímco jiné touha po poznání.

Pro Tchanga Mu-č‘, studenta druhého ročníku Severozápadní univerzity Min-cu, který studuje nauku o materiálech, se »honba za raketami« stala návykovou záležitostí.

Nedávný start nákladní kosmické lodi Tchien-čou-7 byl jeho třetí návštěvou Wen-čchangu, přičemž jeho první zkušenost se datuje do července 2022, kdy byl svědkem startu Wen-ťienu, prvního laboratorního modulu čínské vesmírné stanice.

»Vidět mohutný objekt stoupat k obloze proměnilo učebnicové popisy v hmatatelnou realitu. V tu chvíli jsem skutečně pochopil rychlý rozvoj národa a měl jsem pocit, že se stávám součástí proudu doby,« řekl Tchang. »Na ten velký den nikdy nezapomenu.«

Wang Ťien-ťün, sedmdesátiletý turista, si dává záležet, aby na každý start rakety přivedl svého vnuka. »Mým cílem je zasít do srdce vnuka semínko vesmírných snů. Zažít start do vesmíru na vlastní kůži v něm nepochybně zanechá hlubší dojem než jakákoli slova, která bych mu mohl sdělit,« řekl.

Co stojí za tím vzrušením

Čína zaznamenala v kosmickém průmyslu působivou sérii úspěchů, k nimž patří významné starty družic navigačního družicového systému BeiDou, lunárních sond Čchang-e a sondy Tchien-wen-1 na Mars.

Předtím, než se stalo součástí turistického ruchu, bylo městečko Long-lou pro okolní svět poměrně neznámé a místní obyvatelé se zabývali především zemědělstvím a rybolovem.

Zlom nastal v roce 2016, kdy byl otevřen kosmodrom Wen-čchang, první čínský otevřený pobřežní kosmodrom. Od té doby se Lung-lou proměnilo v živé centrum pro vesmírné nadšence.

Start rakety přináší zdejším obyvatelům i bohatství. Jen za poslední dva roky navštívilo toto město, kde žije 27 000 stálých obyvatel, více než 1,5 milionu turistů.

Díky využití centra pro vypouštění raket do vesmíru a zdrojů pobřežního cestovního ruchu se v Lung-lou rozrostly podniky jako houby po dešti. Počet hotelů a penzionů vzrostl z pěti na více než 50, zatímco počet obchodů se zvýšil z 230 na více než 900, uvedl Je Šeng, zástupce tajemníka strany v Lung-lou.

Ču Jing, který provozuje místní B&B, loni investoval další čtyři miliony jüanů (asi 556 600 amerických dolarů) do rekonstrukce 14 pokojů. »V Lung-lou se v budoucnu uskuteční mnoho důležitých startů, což zvýší poptávku po ubytovacích a turistických službách,« uvedl Ču.

Süe Cche, manažer hotelu v Lung-lou, se živí také ubytováním, protože poskytuje turistům vyhlídková místa na střeše. Jeho účet na čínské sociální síti Xiaohongshu, zaměřené na životní styl, má tisíce sledujících, což svědčí o rostoucím zájmu o rozvíjející se vesmírný cestovní ruch ve městě.

»Kdykoli je ohlášen termín startu, mé pokoje jsou rychle plně obsazené,« řekl Süe a dodal, že několik hostů se stalo jeho dobrými přáteli.

S tím, jak vesmírná turistika nabírá na obrátkách, se na trhu objevují velké společnosti. Podle Jang Tchien-lianga, předsedy společnosti Hainan International Commercial Aerospace Launch Co., Ltd., má nabídka služeb kosmické turistiky pro běžné lidi obrovský potenciál.

Aby společnost tuto příležitost využila, spustila v loňském roce první komerční turistickou kosmickou stezku v provincii Chaj-nan, která umožňuje návštěvníkům prozkoumat komerční kosmodrom v provincii, který je v současné době ve výstavbě.

Čang Cuo-sing, který byl sám svědkem více než deseti startů raket, uvedl, že i když počáteční nadšení opadlo, našel novou vášeň v zachycování výrazů lidí fotoaparátem při sledování startu. Jeho objektivem se prolínají příběhy radosti, překvapení a úžasu vesmírných nadšenců.

Podívaná na start rakety s sebou nese konečný cíl, kterým je průzkum hlubokého vesmíru a odhalování tajemství vesmíru. Toto úsilí odráží také sen čínského lidu.

»Snaha čínského lidu a zkoumání vesmíru se podobá ‚Dlouhému pochodu‘,« řekl. »Jsem odhodlán pomoci více turistům vychutnat si krásu raketových startů.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here