Home Domácí Koalice chtěla protlačit korespondenční volbu i za cenu porušení zákona, opozice jí...

Koalice chtěla protlačit korespondenční volbu i za cenu porušení zákona, opozice jí to zatrhla

FOTO - psp.cz

Sněmovní projednávání korespondenční volby se nese ve stále napjatější atmosféře. Opozice chce i formou obstrukcí schválení návrhu zabránit, koalice se ho neštítí prosadit za každou cenu, včetně porušení zákona o jednacím řádu. Dnes schválila omezení počtu vystoupení poslanců nejvýše na dvě, a to včetně faktických poznámek. Takový návrh nemá v novodobé historii České republiky obdobu.

O koaličním návrhu na zavedení korespondenční volby Sněmovna jedná v úvodním kole čtvrtý jednací den. Dnes ráno bylo do rozpravy přihlášeno více než sedm desítek poslanců. Sněmovna si podle návrhu předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba odhlasovala možnost jednání i přes noc na středu, což není v tomto volebním období nic neobvyklé. Ostrou kritiku ze strany opozice však vyvolal druhý Jakobův návrh, a to na omezení počtu vystoupení poslanců v debatě ke spornému uzákonění možnosti poštovního hlasování pro Čechy v cizině nejvýše na dvě. Odpor opozičních hnutí ANO a SPD vyvolalo to, že se budou započítávat i krátké, nejvýše dvouminutové faktické poznámky. Mluví o porušení jednacího řádu.

»Pošlapáváte jednací řád nehorázným způsobem,« řekla po hlasování předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Chtěla vědět, co koaliční většina přijme příště. »Že máme mlčet, že máme odejít ze sálu? To je vaše demokracie?« tázala se.

»Neděláte dobře,« upozornil koalici předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Koalici varoval, že nakonec se to obrátí proti ní. »Smějete se, že tady mluvíme už více než rok o nástupu nové totality a pak to tímhle potvrdíte. Omezili jste téměř polovině Sněmovny možnost dávat jakékoli procedurální návrhy, a na to má každý poslanec právo,« dodal Vondráček.

Helenu Válkovou (ANO) zajímalo, jak bude vedení Sněmovny postupovat v momentě, kdy se budou poslanci hlásit k faktické poznámce a bude jim to zamítnuto. »Chtěla bych znát ustanovení, podle kterého to budete dělat, protože jednací řád na něco takového nepamatuje,« uvedla. Zamítat faktické poznámky jen na bázi usnesení, je podle ní v rozporu se stávající právní úpravou.

»Když si mě někdo z vás vezme do úst, tak co? Já tam budu sedět, budu takhle mávat a nebudu moct reagovat? No, ani omylem. To si zkoušejte někde jinde. Tady je Parlament České republiky,« prohlásil směrem ke koaličním poslancům Patrik Nacher (ANO).

Jeho stranický kolega Ondřej Babka promluvil ve faktických poznámkách dvakrát a upozornil na to, že už tedy z rozhodnutí Sněmovny nemůže vystoupit, byť je řádně přihlášený do běžné diskuse. »Můžu se sbalit a jít domů,« konstatoval.

Šijete si bič sami na sebe, varoval koalici Fiala

Eva Fialová (ANO) během své dvouminutové faktické poznámky držela minutu ticha za demokracii, kterou podle ní »koalice pošlapala«.

Na porušení zákona o jednacím řádu poukázal také předseda SPD Tomio Okamura. »Já se umlčovat nenechám, když vy ohýbáte Ústavu, a budu vystupovat kdy budu chtít,« prohlásil. Vadí mu, že když koalice bude napadat opoziční poslance, tak oni nebudou moci reagovat. Koalici označil za »novodobé fašisty«.

»Myslím si, že když vyjedete někdy mezi lidi, tak nebude trvat dlouho a dostanete někde na budku od lidí, protože už toho mají plné zuby,« varoval Radek Koten (SPD).

Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy to, co se nyní děje ve Sněmovně, se v ní od roku 1989 nestalo. Varoval koalici, že to, co děla nyní, na ni čeká za dva roky, kdy bude v opozici. »Šijete si bič sami na sebe,« prohlásil směrem k vládní pětikoalici.

Podle Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) měla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolat společné jednání koalice a opozice a hledat řešení v rámci korespondenční volby, což neudělala. »Vy jste problém této Sněmovny. Nesnažíte se, aby koalice a opozice fungovala,« vyčetla Pekarové Adamové.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek postup koalice hájil tím, že šlo o snahu odblokovat Sněmovnu. »Cílem našeho postupu skutečně bylo dát všem řečníkům možnost vystoupit, je přihlášeno přes 70 lidí,« zdůraznil.

Poukazoval na to, že stejné omezení odhlasovala Sněmovna už loni v březnu při jednání o sporném zkrácení mimořádné valorizace penzí. Tehdy šlo ale o dohodu širšího vedení, návrh podpořili i zástupci opozice.

Sněmovna se za celé dopoledne k vlastnímu projednávání korespondenční volby vůbec nedostala. Nejdříve si hnutí ANO vzalo půl hodinovou pauzu na jednání klubu, poté si koalice vzala další pauzu na jednání grémia. Poslanci se k diskuzi vrátili v půl druhé a revokovali dopolední usnesení, které omezovalo počet vystoupení včetně faktických poznámek. Následně přijali nové usnesení, podle něhož každý poslanec může vystoupit nejvíce dvakrát v délce deset minut.

Opozice s návrhem na zavedení korespondenční volby nesouhlasí. Považují to za účelové s ohledem na podporu vládních stran mezi Čechy v cizině, kteří doposud musí jezdit volit na ambasády. Strany vládní koalice si tak podle opozice chtějí sehnat hlasy v zahraničí. Koalice potřebnost zdůvodňuje tím, že by hlasování poštou usnadnilo zahraničním Čechům uplatnění volebního práva. Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí.

(jad)

2 KOMENTÁŘE

  1. Proč nikoho roky nezajímají nedostatky současného volebního zákona. Například hlasování na voličský průkaz (kus obyčejného, ničím proti kopírování nechráněného papíru) s razítkem, jaké se na obecních úřadech povalují stejně jako balíky těchto „průkazů“. Kdo chce, může jít volit třeba stokrát, je to sice trestný čin, ale prakticky nezjistitelný. Úředník obecního úřadu může navíc vydat jednomu člověku třeba tisícovku voličských průkazů, které mu ochotně a bez podezření vezmou v každé volební místnosti a nechají ho odvolit.

  2. Dnes 24.1.2024 napadl politický Ústavní soud v Brně pod vedením Baxy parlamentní opozici a její práva bránit se proti asociální politice Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla.
    Ústavní soud se snaží potírat a potírá práva občanů ČR. Ústavní soud v Brně neslouží právu, ale Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi a tomu nejhoršímu proti lidem a zvláště důchodcům v ČR.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here