Roztomilá, neuvěřitelně aktivní a vzácnější než pandy! To jsou mláďata hyenek hřivnatých, které můžete navštívit ve Dvoře Králové

V péči člověka jsou hyenky hřivnaté mnohem vzácnější než pandy velké nebo okapi pralesní, a návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové mají možnost pozorovat dokonce tři mláďata hyenky hřivnaté, která se tam narodila 23. března. Mláďata již vycházejí do venkovní expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové, a návštěvníci je tak mají šanci spatřit velmi brzy ráno nebo později odpoledne. Jedná se o první mláďata hyenek hřivnatých v českých a slovenských zoo. Hyenky hřivnaté se vrátily do českého chovu po dlouhých 65 letech, a to nejen proto, že jde o chovatelsky velmi náročný druh a potravní specialisty. Zdejší zoo v současnosti chová všechny čtyři zástupce čeledi hyenovitých, což nemá ve světě obdoby.

Tři mláďata se narodila páru hyenek hřivnatých, kterým jsou dva roky. Samice byla prvorodičkou a svou rodičovskou roli zvládla dokonale. »Při porovnání s mláďaty ostatních šelem jsou ta hyenčí velká, silná a dobře vyvinutá. Již čtvrtý den po narození k našemu překvapení opustilo jedno z nich porodní boudu (viz foto). Matka ho do ní ale záhy přenesla zpět,« sdělila zooložka Gabriela Linhart. Z porodní boudy postupně vylézala i další mláďata, vždy jen na krátkou dobu.

26. dubna byla mláďata odčervena a dostala také identifikační čipy. čipy. »Prohlídku jsme uskutečnili ve chvíli, kdy samice opustila porodné box a vydala se na procházku. Mláďata byla nesmírně živá, kontrolu nesla poměrně nelibě a projevovala se velmi dravě,« popsala chování skoro měsíčních mláďat Linhart.

»Nyní jsou mláďata s matkou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu, a krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne,« upřesnila Linhart.

Ranní vycházky hyenek do venkovní expozice jsou atraktivní zejména pro ubytované hosty Safari Park Resortu a držitele permanentek, kteří do areálu mohou vstupovat i mimo otevírací dobu vstupních bran. Štěstí mohou zkoušet i všichni ostatní, kdo do safari parku dorazí hned v 9 ráno. Odpolední aktivita hyenčích mláďat je zatím kolísavá. »Jde o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později. Vše je ale zatím na počátku, takže jde jen o náš odhad,« dodala Linhart.

Malé hyenky hřivnaté, které mohou někomu hlavou připomínat populárního Yodu ze ságy Star Wars se řadí k nejroztomilejším mláďatům živočišné říše. Nově se také začínají zajímat o stravu dospělých. »Pozorovali jsme, jak zkoumají různé druhy hmyzu. Do nich šťouchají čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy,« popsala Linhart.

Safari park získal hyenky po dlouhých a náročných jednáních v květnu loňského roku ze specializovaného chovného centra v JAR, které Safari park finančně podpořil. Centrum v JAR se věnuje chovu, výzkumu a ochraně hyenek i dalších druhů. Podle dostupných informací hyenky chová v současné době ani ne desítka zoologických zahrad na světě. Rozmnožení se podařilo jen ve třech z nich (s výjimkou chovných center v JAR) se hyenky rozmnožily po zhruba třech desetiletích. Projekt, který běží ve spolupráci se Zoo Zlín zámek Lešná, má za cíl obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách. V Česku je safari park rozmnožil jako první.

V lidské péči byly hyenky vždy extrémně vzácné s ohledem na to, že jde o významné potravní specialisty. »Živí se nejspíš jen dvěma druhy termitů. Naši odborníci na výživu zvířat sestavili zvláštní jídelníček šitý na míru každému z našich zvířat. Vycházeli z podkladů kolegů z JAR i vlastních zkušeností s chovem dalších potravních specialistů i šelem v safari parku,« řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. V krmení hyenek kromě sušeného i čerstvého hmyzu figurují i různé granuláty pro hmyzožravce i šelmy, masové směsi a podobně.

»Naše zooložka v chovném centru JAR strávila několikatýdenní stáž, během které získávala veškeré potřebné informace a zkušenosti,« dodal ředitel zoo k náročnosti získání tohoto druhu.

Navíc »Safari park v současnosti chová všechny zástupce hyenovitých: hyeny skvrnité, žíhané a čabrakové i hyenky hřivnaté. Taková kolekce nemá na světě obdobu,« potvrdil mluvčí Safari parku Michal Šťastný.

Hyenka hřivnatá (Proteles cristata) je šelma z polopouštních a pouštních oblastí jižní, střední a východní Afriky. Je nejmenší a nejchuopatější ze všech hyen, od kterých se značně odlišuje vzhledem i způsobem života. Jejich výška v kohoutku činí maximálně 50 centimetrů a délka těla kolem 80 centimetrů. Na rozdíl od ostatních tří druhů hyen má na předních končetinách pět prstů, ostatní druhy mají jen čtyři. Jde o výrazného potravního specialistu, jelikož se živí takřka výhradně všekazy, hmyzem a jejich larvami, včetně těch, které se vyskytují na mršinách. Samotné zdechliny však zřejmě nežere. Nepohrdnou však tvejci a malými ptáky nebo savci, a to hlavně v období sucha, kdy termiti nejsou aktivní.

Potravě se uzpůsobil i chrup hyenek, který je korálkovitý. Postupně se evolučně redukovala a měnila jeho podoba.  Slouží k snadnému drcení těl hmyzu. Mají také dlouhý velmi pohyblivý jazyk a velmi lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti.

Žije v párech a teritoria samce a samice se překrývají. Samec může obcházet teritoria více samic a pářit se s nimi. Pokud samice vyvádí mladé, hlídá samec noru, v níž samice o mladé pečuje. Samice mláďata ostavuje ve čtyřech měsících, ale ta v teritoriu svých rodičů zůstávají přibližně do jednoho roka života. V lidské péči se hyenky  hřivnaté dožívají kolem 15 let.

Samci jsou větší než samice, a mohou dosáhnou hmotnosti až 14 kilogramů. Do českých zoo se hyenky vrací po dlouhých 65 letech. Jedno zvíře bylo v 50. letech krátce chováno v Zoo Praha.

(mac)

FOTO – Safari park Dvůr Králové/Helena Hubáčková a Dominika Stempa, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/kevinatbrakputs, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Stefan Haag, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Colorado State University

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy