Home Pel mel Věda a příroda Teď je správný čas, kdy můžete pomoci volně žijícím živočichům

Teď je správný čas, kdy můžete pomoci volně žijícím živočichům

Kos černý volně žijící v Zoo Ostrava FOTO - Zoo Ostrava/Enrico Gombala

Zima nám i letos občas ukazuje svou pravou tvář. Na jednu stranu je sníh a mráz přesně to, co příroda potřebuje, na druhou stranu je někdy žádoucí některým živočichům v dnešní pozměněné přírodě pomoci. Přemýšlíte kterým a jak? Malou inspiraci pro vás připravila Zoologická zahrada a botanický park Ostrava.

Video níže zachycuje biodiverzitu volně žijící zvířata v přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. U štědře zásobených krmítek se zde vykytují jak obvyklé druhy (sýkory koňadry, sýkory modřinky, strakapoudi a brhlíci), tak i druhy méně časté, jako jsou například červenky a pěnkavy. »U pěnkavy obecné pozorujeme v zimě většinou samečky. Toho si všimli již před mnoha lety přírodovědci a naši pěnkavu pojmenovali vědecky ‚coelebs‘, což znamená ‚vdovec‘. Červenka obecná a pěnkava obecná jsou ptačí druhy, které sbírají potravu nejraději na zemi. Mimo běžného přikrmování jim proto pomůže odhrnutí sněhu a případné narušení povrchu. Tak si nejlépe nasbírají přirozenou potravu. Kos černý si zase na zemi nejraději pochutnává na jablkách,« vylíčil Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava.

Zima a především sněhová pokrývka představuje velké obtíže hlavně pro dravé ptáky. Pod silnou vrstvou sněhu si nejsou schopni ulovit žádnou potravu. Draví ptáci jsou proto na vhodných místech v areálu zoo přikrmováni čerstvými zbytky masa. Oproti tomu liškám v zimním období nejvíce pomáhají jejich bystré smysly. Dovedou vyčenichat uhynulé zvíře i pod půlmetrovou vrstvou sněhu a vyhrabat si je. 

(mac, Zoo Ostrava) 

FOTO i VIDEO – Zoo Ostrava/Enrico Gombala, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0 DEED/Francesco Veronesi

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here