Vzácná mláďata ohrožených levhartů perských se narodila v Safari Parku Dvůr Králové

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se po osmi letech narodili vzácní levharti perští. Dva samci přišli na svět 22. srpna, jejich matka chovatelům dovolila první kontrolu až po měsíci. Za posledních 12 měsíců se mláďata levhartů perských v jiné zoo na světě nenarodila, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Matkou dvojčat je tříletá samice Banu, kterou dvorská zoo získala loni v červnu ze zoo v Kolíně nad Rýnem v Německu. Cílem přesunu bylo obnovit chov těchto vzácných šelem ve Dvoře Králové. V safari parku se samice spojila s geneticky cenným sedmiletým samcem, kterého zoo získala v roce 2017 z ruského Soči. Samec Arkhyz je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě.

»Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní,« uvedly dvorské chovatelky. Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je velkým problémem pro zachování populace levhartů perských v zajetí. »Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských,« uvedl mluvčí zoo. Podle světové databáze ZIMS chová levharty perské ve světě 45 zoo.

Matka Banu rodila poprvé. »Péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením. První kontrola obou mláďat proto proběhla teprve dnes a zjistily jsme během ní, že se jedná o dva samce, a mláďata jsme také odčervily. Potom jsme matku rychle pustily zpět do porodního boxu. Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu,« uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Safari park patří mezi úspěšné chovatele levhartů. Ve Dvoře levharti žijí od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v Československu. »Od té doby vyrostlo ve Dvoře Králové 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad,« uvedl mluvčí zoo.

Levhart perský je jedním z největších poddruhů levharta skvrnitého.

Tento poddruh je podle norem IUCN veden jako ohrožený. Světová populace se odhaduje maximálně na 1300 zvířat, nejvíce jich žije ve volné přírodě v Íránu a pak v Afghánistánu.

Samice levharta perského mohou vážit cca 45 kilogramům, velcí samci až 80 kilogramů. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými, divočáky, ale i dikobrazi, paviány a zajíci. Jsou schopni ulovit kořist velikosti koně.

Levhart je obzvláště přizpůsobivý druh kočkovité šelmy obývající širokou škálu prostředí od polopouští, lesostepí po vysoké hory subtropů i mírného pásma, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy.

Jsou samotářské šelmy, které se setkávají pouze na páření. Doba březosti trvá v průměru 90–106 dní. Samice rodí obvykle dvě mláďata, větší počet je vzácný. Matka pečuje o mládě do jeho jednoho roku, ale i po jeho osamostatnění mu může pomáhat s lovem. Loví většinou v noci, kdy maximálně využívá momentu překvapení. Svou kořist stíhá jen výjimečně a je schopná šplhat na strom i se svou kořistí v tlamě. Pohlavně dospívají po dvou letech a v přírodě se obvykle nedožívají více než 12 let. V zajetí to může být až 20 let.

(mac, čtk)

FOTO – Zoo Dvůr Králové, wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/Lubman04, wikipedia/Tamar Assaf

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy