Zlín má novou lvici Kwale a samce ussurijského tygra Youri. A malý medvídek je sameček

Zoo Zlín zve návštěvníky na seznámení se s novou lvicí Kwale, která přicestovala z Francie a stane se partnerkou dosud osamělého lva konžského Abamba. Nového partnera Yourika má i čtyřletá tygřice Samba. Ta navštěvuje pravidelně venkovní výběh na střídačku se svou dvanáctiletou matkou Tanjou a s Yourikem. A více než tříměsíční mládě medvěda pyskatého se má k světu a je to kluk, oznámila Romana Mikešová, vedoucí marketingu Zoo Zlín a zámku Lešná.

Devatenáctiměsíční samice lva konžského Kwane přicestovala do Zoo Zlín z francouzské zoo Planete Sauvage. První dny ve zlínské zoo lvice strávila v chovatelském zázemí. Chovatelé jí dopřáli dostatek času, aby se postupně seznámila s novým domovem a také se samcem Abamboo. »Máme skutečně velkou radost, že se nám podařilo po dlouhých týdnech jednání a spolupráce s koordinátorem chovu lvů konžských získat pro samce Abamboo novou budoucí partnerku,« uvedli chovatelé.

Vnitřní boxy lví ubikace jsou rozdělené, lvice se tak mohla sama rozhodnout, jak blízký kontakt se samcem je pro ni přijatelný. V době, kdy byl Abamboo ve venkovním výběhu, byl Kwale umožněl přístup do všech vnitřních boxů, aby mohla prozkoumat celou ubikaci. »V další dnech jsme samce vypouštěli do menšího venkovního výběhu a lvici nabídli vstup do toho rozlehlejšího. Chvíli trvalo, než se Kwale odvážila opustit bezpečí vnitřní ubikace,« popsali postup covatelé.

Právě v těchto dnech mají návštěvníci Zoo Zlín a zámku Lešná první šanci uvidět novou lví krásku Kwale právě ve venkovním výběhu.

»Teď už je před námi poslední a ta nejdůležitější část. Spojení lvice se lvem. Přímý kontakt se bude odehrávat nejprve ve vnitřní ubikaci. Teprve až si na sebe obě dvě zvířata zvyknout, vyjdou společně do venkovního výběhu,« upřesnili chovatelé zlínské zoo.

Ačkoliv lvy konžské chová 26 institucí v Evropě, za uplynulý rok se podařilo odchovat pouze 7 mláďat.

Medvědy pyskaté chová Zoo Zlín a zámek Lešná jako jediná v České republice. V pořadí již druhé mládě se narodilo u medvědů pyskatých 21. prosince loňského roku a má se čile k světu. Prvních několik měsíců jej samice ukrývala v bezpečí své nory. Přestože je vnitřní ubikace medvědů pod kamerovým dohledem i samotní chovatelé si museli trpělivě počkat na to, až medvídě udělá první krůčky. Teprve v druhé polovině února mládě vyšlo poprvé ven z nory a chovatelé se tak mohli ujistit, že se mu daří dobře a skvěle prospívá. Chovatelům se již podařilo zjistit, že se jedná o samečka. Nebude to trvat dlouho a už brzy ho i se samicí návštěvníci uvidí ve venkovním výběhu.

U tygrů ussurijských návštěvníci mohli několik let pozorovat ve výběhu pouze devatenáctiletou tygřici Tanju a její čtyřletou dceru Sambu. V lednu letošního roku se vše změnilo. Sambě poprvé dělal doprovod tygří samec jménem Youri. Dvanáctiletého samce zlínská zoo získala na konci roku 2022 z francouzské Zoo La Palmyra. Youri nějaký čas zůstal v chovatelském zázemí. I zde jsou vnitřní ubikace navzájem odděleny a tak se samec mohl postupně seznamovat se stávajícími samicemi lva konžského Tanjou a Sambou. V lednu chovatelé poprvé lva Youriho a lvici Sambu spojili. Nejprve ve vnitřním výběhu a později také ve venkovním. Vše proběhlo bez problémů a po několika společných dnech chovatelé pozorovali i páření. Teprve čas však ukáže, jak moc bylo úspěšné. Do venkovního výběhu nyní tygři chodí ve střídavém režimu. Tygřici Sambu uvidíte pokaždé, ať už s její matkou Tanjou nebo ve společnosti samce Youriho. V prostorném venkovním výběhu je návštěvníci mohou vidět každý den, ať padají sněhové vločky nebo hřeje sluníčko.

I klokani rudokrcí s mláďaty již navštěvují vendovní výběh, kde je mohou návštěvníci vidět.

(mac)

FOTO – Zoo Zlín, Facebook/ZOO a zámek Zlín – Lešná

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy