Home Pel mel Vosí hemžení patří k létu. Co dělat, abychom nedostali žihadlo?

Vosí hemžení patří k létu. Co dělat, abychom nedostali žihadlo?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

»Nemávej těma rukama!« Volání našich maminek a babiček máte určitě v paměti, když se poblíž objevila vosa či včela. A měly pravdu. Vosa ani včela na vás nezaútočí jen tak. Většinou je předtím musíte »rozběsnit«, třeba právě zoufalým mácháním rukama nebo pokusem něčím je plácnout. Vosy neodhánějte prudkými pohyby. Jinak se vážně naštvou. Ano, zachovejte klid.

Pokud vysedáváte na zahrádce u stolu, nabízí se na něj vysypat trochu hřebíčku. Ten vosy odežene. Báječným řešením je hřebíčkový olej. Povařte v rostlinném oleji (na jednu »porci«) pět hřebíčků na jednu polévkovou lžíci oleje, a po vychladnutí dejte do malých misek či na talířky. Olejíček příjemně voní, vosy se mu však obloukem vyhýbají. Olejíčkem se můžete i potřít, ale alergici by měli být opatrní, i když je to osvěžující repelent. Vosy, včely, čmeláky a sršně odpuzuje také čerstvá bazalka. Proč to nevyzkoušet?

Vosy spolehlivě (věřte, je to tak) přitahuje pot, sladké vůně některých parfémů, zbytky na talíři, odložené jablko, sklenice s pivem či sladkým nápojem. Pivo asi brčkem pít nebudete, ale sladké nápoje z lahví můžete. Vyplatí se však zvolit jednoduchý postup: vzít láhev do ruky, omrknout, zda na ní či v jejím okolí není vosa, napít se a hned láhev uzavřít. Při venkovním stolování hned uklízejte prázdné talíře! Vosy přitahuje i pach potu, který je dráždí. Není proto od věci používat deodorant, jen nesmí být parfémovaný.

Vůně sladkostí, ovoce, sladkých nápojů či piva je pro vosy prostě neodolatelná. Pokud se po hmyzu »bezhlavě« oháníte nebo se jej snažíte z čehokoliv sfouknout, jste pro něj ideálním cílem. Cítí se ohrožený a neváhá bodnout do vás svoje žihadlo.

Talíře od sladkostí ukliďte okamžitě po jídle, vosy lákají i drobečky. Což platí i o drobcích na dětských ústech či na oblečení. Dětem po jídle raději umyjte nejen ruce, ale i ústa! A nedávejte jim bonbony a lízátka! Znalci pohádek možná vzpomenou na pohádku o krtečkovi, který našel lízátko, na kterém si vosy chtěly pochutnat. Tak, jako v pohádce to prostě nefunguje. Vosa v ústech dítěte či dospělého (ať ji »slízne«, nebo vypije) je tím nejhorším, co se může stát. Pokud je postižený alergik, může jít i o život! Mějte na paměti i to, že vosy přitahuje mokrá pokožka i mokré vlasy. Ať už se koupete v bazénu či u rybníka, je otázkou chviličky, než si vás vosa najde, vy si ji připlácnete ručníkem na hlavu nebo kamkoli jinam na tělo. Žihadlo vás nemine.

Vosám můžete připravit i vlastní »hostinu«! Ta se jim stane osudnou. Dnes můžete zakoupit lapače na vosy, zavěste je dále od stolu či na okno v místnosti. Vosy se dostanou dovnitř lapače, ven už ne. Můžete si vyrobit vlastní lapač, a to z obyčejné zavařovací sklenice. Naplňte ji zhruba do čtvrtiny výšky sirupem, přezrálým ovocem nebo pivem. Uzavřete ji víčkem či pečicím papírem, s otvorem velikosti pětikoruny. Čas od času, v sezóně obvykle dvakrát v týdnu, třeba náplň vyměnit. Vosy mohou tam, ven se už nedostanou.

Není od věci připomenout několik »babských« rad první pomoci při bodnutí. Včela zanechává žihadlo v ráně, proto ho babičky opatrně ze strany vyškrábnuly nehtem, aby do rány nevymáčkly zbytek jedu. A dělá se to tak dosud. U zdravého člověka není bodnutí ničím dramatickým, místo vpichu by mělo stačit chladit, případně potřít octem, rozkrojenou cibulí, rozžvýkaným jitrocelem nebo ledem. Pokud vás vosa nebo jiný hmyz píchne při pití nápojů nebo pojídání ovoce do krku nebo do ústní dutiny, může dojít k otoku hrtanu a k dušení. Může dojít i k poklesu tlaku, astmatickému záchvatu či k bezvědomí. V takovém případě ihned volejte lékaře! Postiženého do příjezdu lékaře nechte sedět, aby se mu lépe dýchalo a nechte ho pro zpomalení otoku cucat led nebo zmrzlinu, máte-li je v mrazáku…

Pokud potřebujte vetřelce vybaveného žihadlem dostat z místnosti, je nejlepší přiklopit pomalu a klidně na něj sklenici, uzavřít ji zespodu kouskem kartonu a vynést ven.

Pokud si sedne včela přímo na vás, pomalu a opatrně ji smeťte. Včelaři ji dokonce v takovém případě nechají v klidu přelézt na svoji ruku a pak ji položí do trávy.

Jiří Janouškovec

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here