Hniloba, která způsobila hladomor v Irsku, se objevila už v roce 1843 v USA

Vědci našli v archivních dokumentech ve Spojených státech důkazy o tom, že k prvním ohniskům Phytophthory, která způsobila hladomor v Irsku, došlo v roce 1843 na území pěti států na severu USA, poté nemoc pronikla do dalších oblastí země a také do Kanady a Irska. Ve čtvrtek o tom informovalo tiskové oddělení Severokarolínské státní univerzity (NCSU).

»Vědci analyzovali, jak často byly různé choroby a hniloby brambor zmiňovány v různých dokumentech amerického patentového úřadu, zemědělských zprávách a zpravodajstvích publikovaných v letech 1843 až 1845, tedy ještě před začátkem irského hladomoru. Tato analýza ukázala, že ohniska Phytophthory byla zaznamenána v pěti státech – New Yorku, Delaware, Massachusetts, New Jersey a Pensylvánii – ještě předtím, než se choroba začala masově šířit,« uvádí se ve zprávě.

K tomuto závěru dospěla skupina biologů a historiků pod vedením profesora NCSU Gena Ristaina v rámci projektu zaměřeného na rekonstrukci co nejpodrobnější historie šíření fytoftorózy po světě. K získání těchto informací vědci připravili a analyzovali s pomocí algoritmu obrovský soubor dokumentů, poznámek v médiích, knih a dalších nestrukturovaných písemných pramenů vztahujících se k polovině 19. století a následujícím historickým obdobím.

Analýzy vědcům pomohly identifikovat mnoho zmínek o nebezpečné chorobě brambor pravděpodobně houbové povahy, jejíž ohniska byla zaznamenána v roce 1843 ve státě New York a čtyřech sousedních regionech. Vědci zjistili, že první vědecký popis Phytophthory publikoval v roce 1844 botanik James Teschemacher v časopise Gardeners Chronicle, tedy dva roky před předním britským mykologem Milesem Berkeleym.

Geografické rozšíření choroby se rychle rozšiřovalo, v roce 1843 bylo zaznamenáno pět ohnisek a v roce 1844 více než sto, přičemž epidemie se rozšířila do šesti dalších států USA a pronikla také do Kanady. Zápisky z této doby poukazují na potenciálně důležitou roli řek při šíření nemoci, které se v polovině 19. století používaly k přepravě hlíz se semeny ve venkovských oblastech USA.

Podobnou cestou se podle vědců dostaly infikované brambory do Irska, Francie a dalších oblastí Evropy, jejichž bramborové výsadby byly v polovině 19. století postiženy epidemií Phytophthora. Vědci doufají, že následné studium archivních dokumentů pomůže pochopit, kdy a odkud pronikly první kmeny Phytophthory na severovýchod Spojených států a co přispělo k jejich usídlení v této oblasti Nového světa.

Phytophthora je závažné onemocnění rostlin způsobené pseudohybridy rodu Phytophthora. Postihuje velké množství kulturních rostlin, včetně brambor, rajčat a mnoha dalších významných plodin, a způsobuje jejich hnilobu, usychání a vadnutí. Největší epidemie fytoftorové choroby v historii vypukla v letech 1845-1849 v Irsku, kde šíření této choroby rostlin způsobilo hladomor, při němž zahynulo asi milion lidí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy