Mezinárodní protest zemědělců má podporu dalších profesních svazů

Čeští zemědělci se zapojí do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února, k čemuž je vyzvala Agrární komora České republiky (AK). Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy. Protestní akce podpořily také další organizace sdružující tuzemské chovatele a pěstitele.

Jsou to Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky či část moravských regionálních složek Asociace soukromého zemědělství České republiky. Kromě Čechů se dále zúčastní zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpoří též Bulhaři, Estonci a Slovinci, další státy akce zvažují.

»Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v ČR. Jejich cílem není jakkoliv znepříjemnit život lidem, ale především upozornit české i evropské politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupními cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických politických rozhodnutí. Zemědělci jsou z této bezvýchodné situace zoufalí a neví, co mají čekat v blízké budoucnosti, natož v té vzdálené. Potřebují stabilitu podnikatelského prostředí, protože v zemědělství je třeba činnosti dlouhodobě plánovat. Nemohou fungovat jako v nějaké továrně a přerušit výrobu ze dne na den. Proto jsme vyzvali všechny zemědělce nejen v ČR, ale i v celé Evropě, aby se sjednotili a řešili své problémy společně bez ohledu na velikost či výrobní zaměření. Jsem rád, že výzvu vyslyšeli a vyjedou 22. února v protestních kolonách zemědělské techniky k hranicím,« říká prezident AK Jan Doležal. Zároveň nevyloučil, že protestní akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic.

ILUSTRAČNÍ FOTO – Facebook AK

Protestní akce budou vypadat tak, že farmáři vyjedou s traktory a další zemědělskou technikou k hraničním přechodům, kde se potkají s kolegy z ostatních zemí. Začnou v deset hodin a budou trvat necelé dvě hodiny. Protesty budou probíhat v jednotlivých okresech v režii zemědělců sdružených do krajských, regionálních či okresních komor s tím, kde bude podle situace určeno jedno až dvě místa u hranic. Mohou se uskutečnit také v centrech měst, ale také například cyklickou jízdou na kruhových objezdech, významnějších komunikacích či jiných důležitých lokalitách v rámci oblasti, kde není státní hranice.

Akce vyústí v Hodoníně na česko-slovenské hranici, kde se potkají představitelé AK, Slovenské poľnohospodárske a potravinárske komory a patrně i delegace Maďarské zemědělské komory. Právě sem budou přizváni také český ministr zemědělství Marek Výborný a slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Richard Takáč.

Cílem protestů je především upozornit na aktuální situaci Evropskou komisi, která ztratila kontakt s každodenní realitou zemědělců. Hlavními prioritami jsou řešení pokřiveného evropského trhu a nízkých výkupních cen v důsledku přebytků zemědělských komodit, které jsou dováženy za nízké ceny ze třetích zemí a při jejichž produkci nemusí být dodržovány přísné evropské standardy. Dále je nezbytné se zaměřit na přehnané environmentální ambice formulované například v Zelené dohodě pro Evropu, které je třeba nastavit racionálně a udržitelně tak, aby je zemědělci při svém hospodaření byli schopni dodržovat. V neposlední řadě je problémem také přebujelá byrokracie a vysoká administrativní náročnost.

Účast bez ohledu na sdružení v nějaké organizaci

Podle informací AK se chystají zapojit všichni zemědělci bez ohledu na to, zda jsou sdruženi v nějaké organizaci. Společné protestní akce zemědělců střední a východní Evropy mají vedle spontánních příznivců také silnou podporu i dalších organizací sdružujících tuzemské farmáře.

»Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů je dobrovolnou, nezávislou, zájmovou a nepolitickou organizací, která sdružuje především podnikatele v zemědělství v horských a podhorských oblastech, kteří realizují svoji podnikatelskou činnost v zemědělské výrobě, ve zpracování, obchodu a ve službách zemědělství. Musím bohužel konstatovat, že tíživá situace agrárního sektoru dopadá na všechny tyto sféry podnikání zemědělců. Považuji za nezbytné na tyto problémy upozornit, pokud chceme v České republice i nadále produkovat zdravé a kvalitní potraviny za spravedlivé ceny,« sdělIL místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jiří Michalisko.

»Společnost mladých agrárníků České republiky je nepolitické neziskové sdružení, které zastupuje a zajišťuje zájmy svých členů již od roku 1999. Vytváří a prosazuje podmínky pro rozvoj a propagaci venkova a moderního zemědělského podnikání mladých lidí. Generační obměna v zemědělství představuje nejen v Česku obrovský problém, protože mladé lidi odrazuje přebujelá byrokracie a obrovsky složité právní prostředí, a to i přes to, že je práce se zvířaty a na poli naplňuje. Když se podíváme na problémy, jako jsou nerovné podmínky na jednotném trhu, musí se něco změnit. Abychom zachovali udržitelné zemědělství i krajinu pro další generace,« dodal viceprezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Jeřábek.

AK předložila eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému během jednání zemědělských organizací Visegrádské skupiny rozšířené o Litvu a Lotyšsko 12. a 13. února v polském Otrębusy nedaleko Varšavy výše uvedené požadavky s důrazem na jejich bezprostřední řešení. Pokud Evropská komise nebude ochotna zahájit diskuzi s předložením konkrétních opatření k narovnání situace, budou se tyto akce u hraničních přechodů opakovat a podle toho, jak silná je reakce dotčených zemědělců, budou i intenzivnější, masovější a dlouhodobější.

K celorepublikovým zemědělským protestům se schyluje také na národní úrovni. Vedení AK předložilo ministrovi Výbornému na jednání 26. ledna ve Větrném Jeníkově soubor požadavků, které se týkají především revize národního strategického plánu pro provádění Společné zemědělské politiky Evropské unie v období let 2023-2027. Pokud ministr Výborný nepředstaví pro zemědělce přijatelné řešení do 1. března, AK podpoří protesty, které již spontánně a místy živelně propukají napříč republikou, a mohou vyústit v celonárodní demonstraci. I proto se 29. února uskuteční další jednání představenstva AK, kde ministr zemědělství představí závěry vlády k těmto požadavkům dojednané v rámci pětikoalice.

(zmk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Svatý_václav se tetelí blahem, ale protest dopadne stejně jako Vámi nedávno vychvalované hnutí žlutých vest, ale představte si jak by s demonstrací naložil třeba ministr vnitra soudruh Štrougal , lidově demokraticky, že?

    • Josefe, vzhledem k tomu, že Fiala řekl, že to „je spíše akce protivládních, proruských sil, která s tímto má pramálo společného, byť se na tom snaží přiživit“ asi by proti nim Štrougal ani nezasahoval 🙂

  2. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel mají sevřené p*rdele z českých občanů a pracujících a jejich protestů a stávek. Fiala se je snaží ve sdělovacích prostředcích dehonestovat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy