Home Pel mel Zajímavosti Toyota uvede na veřejné silnice první japonské autonomní taxi

Toyota uvede na veřejné silnice první japonské autonomní taxi

FOTO - X

Přední japonský automobilový koncern Toyota Motor hodlá od léta 2024 spustit službu autonomních taxíků, které budou nabírat cestující ve čtvrti Daiba. Podle deníku Yomiuri tak bude v Japonsku poprvé vyzkoušeno používání bezpilotních vozidel na veřejných komunikacích pro tyto účely.

Nákupní a zábavní čtvrť Daiba se nachází na břehu Tokijského zálivu a je považována za jednu z turistických atrakcí Tokia. Automobilka plánuje zdarma vozit hosty čtvrti po předem stanovené trase. K přepravě bude použit minivan Toyota Sienna vybavený speciálními senzory a technologií umělé inteligence, která bude schopna v reálném čase monitorovat stav vozovky a předvídat nebezpečné situace.

Přestože je vozidlo schopné jezdit po ulicích Daiby autonomně, bude mít v kabině řidiče kvůli kontrole situace a zajištění bezpečnosti. Plánuje se, že od roku 2025 by se služba mohla rozšířit do centrálních tokijských čtvrtí a stát se také placenou službou. Kromě toho může tato technologie v dlouhodobém horizontu vyřešit přetrvávající problém Japonska s nedostatkem personálu v taxislužbě, uvádí publikace.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here