V letošní sezóně se prý o zdolání Everestu pokusí více horolezců než kdykoli předtím

Počet horolezců, kteří se v nadcházející sezóně pokusí zdolat Mount Everest, bude podle odhadů nepálských úřadů rekordní, řekl agentuře TASS Rakesh Gurung, ředitel ministerstva cestovního ruchu.

»V jarní sezóně 2023 byl zaznamenán rekordní počet horolezců, kteří získali povolení k výstupu na Mount Everest – 479 licencí. Letos očekáváme, že počet horolezců, kteří hodlají na horu vystoupit, bude ještě vyšší než v minulé sezóně. Pravidelně hovořím s provozovateli expedic a agenturami. Přijímají rezervace od horolezců na Mount Everest a podle těchto údajů bude letos jejich počet vyšší než loni,« řekl Gurung.

Úřady vynakládají mimořádné úsilí, aby zajistily hladký průběh horolezecké sezóny.

»Před několika dny jsme uspořádali schůzku o tom, aby byla expediční sezóna efektivnější, bezpečnější a zvládnutelnější,« řekl.

Konkrétně bylo od letošního roku zavedeno povinné nošení elektronických čipů pro ty, kteří na Everest vystupují. Nepálské úřady očekávají, že toto opatření usnadní pátrací a záchranné operace. Podle databáze The Himalayan Database, která uchovává informace o všech expedicích v nepálském Himálaji, zahynulo v roce 2023 na Everestu 18 lidí, což je více než v kterémkoli jiném roce od první úspěšné expedice na vrchol před 70 lety.

Obec Khumbu, přes kterou vede trasa na vrcholy Everestu a sousedních hor, také v únoru zavedla nová pravidla pro horolezce. Musí s sebou nosit speciální pytle na biologický odpad a snášet ho dolů. Také ti, kteří se pokusí vystoupit na Everest, stejně jako na Nuptse a Lhotse, budou muset v souladu se zásadou Leave No Trace snést dolů nejméně osm kilogramů odpadků. Týmy horolezců budou povinny udržovat okolí svých tábořišť v pořádku a čistotě.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy