Home Pel mel Zajímavosti Víno je dar od Boha, řekl papež František italským výrobcům

Víno je dar od Boha, řekl papež František italským výrobcům

FOTO - pixabay

Papež František prohlásil, že víno je »darem od Boha« a »skutečným zdrojem radosti« pro jeho konzumenty. Podle deníku The Guardian tato slova okamžitě přijali italští výrobci vína, kteří bojují proti evropským zdravotním varováním.

František se tak vyjádřil během soukromé audience ve Vatikánu s vinaři z celé Itálie. Při uvítání svých posluchačů řekl: »Víno, půda, zemědělské dovednosti a podnikavost jsou dary od Boha – Stvořitel nám je svěřil, protože díky naší citlivosti a poctivosti z nich děláme skutečný zdroj radosti.«

Papež však také vyzval vinaře, aby se zamysleli nad »morální a etickou odpovědností«, kterou s sebou jejich práce nese, jako je například ohleduplné zacházení s dělníky a životním prostředím a zároveň podpora zdravého pitného režimu.

Akci uspořádal veronský biskup Domenico Pompili před veletrhem vína Vinitaly, který se v tomto severoitalském městě koná každý rok v dubnu. Klíčem k pití vína je střídmost, řekl Pompili. »Řekl to svatý Pavel – sklenka je dobrá na povzbuzení, ale s mírou.«

Itálie se postavila proti návrhům na zavedení povinného zdravotního varování na alkoholických nápojích v celé EU poté, co Evropská komise schválila přijetí tohoto opatření Irsku. Irský krok, který se setkal s protesty Itálie, Španělska a dalších šesti států EU, povede k tomu, že od roku 2026 budou na lahvích vína, piva a lihovin umístěna zdravotní varování.

František již v minulosti víno podpořil. Během papežské audience v roce 2016 řekl, že víno je nedílnou součástí svatební oslavy. »Svatební oslava, kde není víno, dělá novomanželům ostudu, představte si, že svatební oslavu zakončíte pitím čaje,« řekl.

Víno je také zásadním prvkem katolické mše. V roce 2014 výzkum zjistil, že Vatikán spotřeboval více vína na hlavu než kterákoli jiná země.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here