Home Pel mel Zajímavosti Žena se stala »nejstarší matkou Afriky« poté, co v 70 letech porodila dvojčata

Žena se stala »nejstarší matkou Afriky« poté, co v 70 letech porodila dvojčata

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Sedmdesátiletá Safina Namukwaya porodila 29. listopadu chlapce a dívku poté, co podstoupila léčbu mimotělním oplodněním (IVF) v Mezinárodní ženské nemocnici a centru pro léčbu neplodnosti v ugandské Kampale a stala se tak nejstarší matkou v Africe.

Porod byl střediskem označen za »historický«. »Dosáhli jsme mimořádného úspěchu – porodili jsme dvojčata nejstarší matce v Africe ve věku 70 let!« uvedlo centrum v prohlášení na Facebooku.

Dodalo, že paní Namukwayové i jejím dětem se daří dobře. Paní Namukwaya řekla místnímu médiu NTV Uganda, že těhotenství »růžové« a že kvůli nevolnosti utratila téměř všechny své úspory.

Jak uvedla stanice Sky News, je to její druhý porod během tří let, v roce 2020 porodila holčičku také pomocí IVF. Tento proces zahrnuje odebrání vajíčka z vaječníků ženy a jeho následné oplodnění spermiemi v laboratoři.

Oplodněné vajíčko, nazývané embryo, se pak vrací do dělohy ženy, aby rostlo a vyvíjelo se.

Navzdory svému věku není paní Namukwaya nejstarší osobou, která kdy porodila. Prvenství patří 74leté ženě z Indie, která v roce 2019 porodila dvojčata. Dcery Erramatti Mangayamma byly počaty pomocí IVF, uvedli tehdy lékaři ve státě Ándhrapradéš.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here