Home Pel mel Věda a příroda Které zvíře má jméno po osině a proč?

Které zvíře má jméno po osině a proč?

Osinák africký FOTO – Zoo Brno

Zajisté jste již někdy slyšeli přirovnání »je jako osina v zadku«. Je jasné, že míti zapíchnutou osinu kdekoli je velmi nepříjemné a bolestivé. Ale napadlo vás někdy, že by se tak mohlo jmenovat nějaké zvíře? Ano, takové opravdu existuje, a jmenuje se osinák. Pokud se nacházejí políčka kukuřice, manioku či banánovníků blízko lesa, mohou škodit na úrodě a stávají se tak výše zmíněnou osinou…

Osináci žijí hlavně v tropické Africe, ale dva druhy se vyskytují také v malajské oblasti.

Osinák africký (Atherurus africanus) je blízký příbuzný dikobrazů, ale podobný je jim pouze částečně. Osináci mají proti dikobrazům menší a štíhlejší postavu i tělo, krátké nohy, vetší lysé ušní boltce a delší slabý ocas zakončený štětkou bílých tuhých chlupů. Na zadních i předních nohách mívají náznak plovacích blan.

Bodliny osinákovi rostou pouze na zadní části hřbetu. Pokud se cítí ohrožený, naježí bodliny, aby zastrašil nepřítele svojí velikostí, začne dupat a šustit a chrastit tuhými chlupy na ocase. Pokud varování nezabere, otočí se k protivníkovi zády, stejně jako dikobrazi, a pokouší se ho poranit bodlinami. Jako další strategii proti predátorovi volí útěk do vody nebo na stromy. Je totiž nejen dobrý plavec, ale také obratně skáče a leze po stromech.

Stejně jako dikobraz je i osinák aktivní především v noci, kdy vyhledává potravu. Den tráví odpočinkem v úkrytu, například ve skalní rozsedlině, jeskyních, v kořenech stromu nebo v břehu řeky či potoka. Na rozdíl od dikobrazů obývají osináci převážně tropické lesy a také jejich jídelníček se poněkud liší, jelikož dávají raději přednost potravě, kterou není třeba hryzat, pouze žvýkat, tedy dužnatému ovoci, plodům, květům a některým hlízám, před tvrdšími kořínky nebo stonky rostlin či listí.

Osináci žijí v menších rodinách tvořených samicí, samcem a několika mláďaty. Samice je na hlodavce březí nezvykle dlouhou dobu, a to necelé čtyři měsíce. Poté rodí jedno až čtyři vyvinutá mláďata, která jsou osrstěná. Pohlavní dospělosti dosahují po dvou letech.

Osinák africký má poměrně veliký areál rozšíření v rovníkové Africe, a to od Guineje na západě po Keňu na východě. Vyskytuje se zde v tropických deštných lesích až do nadmořských výšek 3000 metrů nad mořem.

Ve volné přírodě se osináci dožívají i 15 let, v zajetí i přes 23 let. Osináci patří v rovníkové Africe mezi nejčastěji lovené savce na maso, takzvaný bushmeat. Délka jejich těla bývá 36 až 60 centimetrů, štíhlý ocas měřívá 15 až 23 centimetrů a dospělý jedinec mívá hmotnost 1,5 až 4 kilogramy. Přestože ho domorodci loví pro potravu, je díky svému rozšíření prozatím považován Mezinárodním svazem ochrany přírody za málo dotčený druh.

V České republice je rezidentem mnoha zoologických zahrad, například Safari Parku Dvůr Králové, Zoo Praha, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Plzeň a dalších.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0 DEED/Eric Freyssinge, Zoo Brno, Zoo Praha/Tomáš Adamec

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here