Atleti odlétají na halové MS s ambicemi i pokorou

Dnes odcestuje česká výprava na 19. halový světový šampionát v Glasgow. Do Skotska míří dohromady 23 českých atletů a atletek. V historii předešlých osmnácti halových světových šampionátů se jedná o dorovnaní maxima, co se týká početnosti naší výpravy. Stejné číslo figurovalo v nominaci na HMS v Birminghamu 2018. Sedmnáct reprezentantů se představí v individuálních disciplínách a poběží obě čtvrtkařské štafety.

»Rádi bychom letos navázali na úspěšné vystoupení z loňského halového mistrovství Evropy v Istanbulu. Ovšem ve světové konkurenci je to samozřejmě nepoměrně složitější. Každé finálové umístění bude úspěchem. Pokud budeme mít štěstí, věřím, že by to třeba mohlo i cinknout. Těší mě, že máme ve výpravě mladé atlety, kteří budou mít možnost poměřit své sily se světovou špičkou mezi dospělými, což je úplně jiný level a bude to pro ně nesmírně cenná zkušenost,« uvedl šéftrenér reprezentace Pavel Sluka.

Tradiční oporou na halových šampionátech je koulař Tomáš Staněk, jenž odcestuje už na svůj pátý halový světový šampionát. Debutoval v roce 2014 v Sopotech a o čtyři roky později vystoupal v Birminghamu na bronzový stupínek. Před dvěma lety odlétal z Bělehradu zklamán, jelikož obsadil až čtrnácté místo. Na Glasgow má dobré vzpomínky, jelikož zde před pěti lety získal evropský bronz. Ve světové konkurenci bude však výrazně těžší uspět. Tomáš má za sebou letos šest halových startů a jeho sezónním maximem je výkon 21,47 z Nehvizd. »V Glasgow už jsem sice jednu medaili vybojoval, ale tohle bude úplně jiný závod. Každá soutěž je specifická. Konkurence je obrovská a bude to boj od prvního pokusu. Mám dobře natrénováno a formu směřujeme k pátečnímu finále, tak věřím, že prodám to, na co mám,« nechal se slyšet svěřenec Petra Stehlíka.

Do soutěže bude vstupovat jako úřadující vicemistr Evropy, ale startovní pole je skutečně nabité. Nechybí v něm světový rekordman a suverén této disciplíny Ryan Crouser ze Spojených států amerických, obhájce titulu Brazilec Darlan Romani, stříbrný medailista z MS v Budapešti Leonardo Fabbri nebo jeho krajan a Staňkův přemožitel z HME v Istanbulu Zane Weir nebo velezkušený Novozélanďan Tom Walsh. Černým koněm závodu by mohl být Jamajčan Rajindra Campbell, jenž před několika dny v Madridu vypálil všem favoritům rybník a vyhrál výkonem 22.16.

Nejzkušenějším členem výpravy bude devětatřicetiletý matador a český rekordman nad překážkami Petr Svoboda. Ten se poprvé představil na halovém mistrovství světa už ve Valencii v roce 2008. Svého maxima v rámci tohoto reprezentačního vrcholu pak dosáhl o dva roky později v katarském Doha, kde skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Na posledním HMS v Istanbulu skončila jeho cesta v semifinále a při všech svých čtyřech předešlých účastech na globálním vrcholu pod střechou vždy postoupil alespoň z rozběhu, což bude minimálně ambice i pro Glasgow. »Na mistrovství republiky jsem se svým časem úplně spokojen nebyl, ale podařilo se mi zvítězit a směrem k halovému mistrovství světa se cítím čím dál tím lépe. Bude to extrémně kvalitní závod. Kluci mají letos naběhané parádní časy,« řekl překážkářský matador.

Svoboda v této sezóně závodil pouze jednou. V Ostravě zaklekl po roce do závodních bloků a získal svůj devátý národní titul pod střechou. Nyní ho čeká ostrá konfrontace se světovou špičkou v čele se světovým rekordmanem Američanem Grantem Hollowayem, který na národním šampionátu posunul vlastní rekordní zápis na 7,27. Hned deset borců v předběžné startovní listině pak má letos běženo pod 7,50.

Výškař Jan Štefela si odbyde debut na halovém světovém šampionátu. Mezi dospělými zatím závodil na mistrovství Evropy v Mnichově, kde skončil sedmý. Jeho největším kariérním úspěchem je pak zlato z ME do 23 let v Tallinnu 2021. Ač jej čeká premiéra na velké mezinárodní akci na světové úrovni, rozhodně není jen do počtu. Letos se dokázal hned dvakrát přenést přes 230 centimetrů a určitě patří ve vyrovnaném poli mezi širší okruh favoritů. Z celého startovního pole mají v této sezóně skočeno výše pouze jihokorejský obhájce titulu Sanghyeok Woo s Američanem Shelbym McEwenem, kteří se dělí o letošní nejlepší světový výkon 233 centimetrů. 230 mají pak kromě svěřence Jaroslava Báby skočeno už pouze Němec Thobias Potye a Ukrajinec Oleh Doroshchuk.

Štefela chtěl kvůli bolestem zad ukončit letošní halovou sezónu, ale pozvánka na halové mistrovství světa se neodmítá. »Na mistrovství odlétám s pokorou a respektem k ostatním soupeřům. Přeci jen je to teprve moje druhá velká mezinárodní akce mezi dospělými. Velkým favoritem je pro mě obhájce titulu Woo, ale jinak by se mohlo jednat o hodně otevřenou a vyrovnanou soutěž a já se budu snažit podat co nejlepší výkon.«

Nominace českého týmu pro HMS v Glasgow 2024

Muži:

Michal Desenský (400 metrů, 4×400 metrů)
Jakub Dudycha (800 metrů)
Radek Juška (dálka)
Ondřej Kopecký (sedmiboj)
Matěj Krsek (400 metrů, 4×400 metrů)
Pavel Maslák (4×400 metrů)
Vít Müller (4×400 metrů)
Filip Sasínek (1500 metrů)
Štěpán Schubert (60 metrů překážek)
Tomáš Staněk (koule)
Vilém Stráský (sedmiboj)
Petr Svoboda (60 metrů překážek)
Filip Šnejdr (800 metrů)
Patrik Šorm (4×400 metrů)
Jan Štefela (výška)

Ženy:

Helena Jiranová (60 metrů překážek)
Lurdes Gloria Manuel (4×400 metrů)
Karolína Maňasová (60 metrů)
Tereza Petržilková (400 metrů, 4×400 metrů)
Marcela Pírková (4×400 metrů)
Amálie Švábíková (tyč)
Terezie Táborská (4×400 metrů)
Lada Vondrová (400 metrů, 4×400 metrů)

(koz)

FOTO – ČAS

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy