Recept pro hazardní hráče: co vše je dobré vědět

Podle oficiálních českých i evropských studií jsou v populaci jen tři procenta problémových hráčů. Nadměrné hraní ale může sebou nést společenské a ekonomické následky. Proto vznikl projekt Zodpovědné hraní. A jeho iniciátoři vyzývají: »Ať jste kdokoliv, rádi bychom vám udělali jasno v tom, co všechno je dobré o hazardních hrách vědět, čeho je dobré se vyvarovat, jak funguje prevence a co dělat, když už je situace vážná.«

V projektu Zodpovědné hraní hraje významnou roli tzv. harm reduction přístup. Přeloženo do srozumitelného jazyka pro všechny jde o prevenci zaměřenou na snižování rizik a minimalizaci škod způsobených sobě nebo okolí vlivem nadměrného hraní. Není to zákaz hazardu, ani odsouzení těch, kteří hrají ve volném čase pro zábavu. Jde o to, aby zůstalo u zábavy a hraní hazardních her nepředstavovalo osobní nebo celospolečenský problém.

Společnosti podnikající v oblasti hazardních her v čele s Fortunou cítí svou společenskou zodpovědnost, a proto přistoupily k vlastní seberegulaci. Jejich cílem je mj. nejen ochrana sázkařů před závislostí, ale také snaha klienty udržet, jelikož v momentě, kdy spadnou do dluhové pasti, o jejich sázky přicházejí. Lidské hledisko je nicméně vždy na prvním místě.

V tomto směru je třeba mít na paměti, že plošná preventivní opatření nejsou vždy zcela efektivní. Důkazem toho, že se ochrana hráčů dá dělat chytře a cíleně tam, kde je skutečně potřeba, se stal světově unikátní nástroj odhalující první symptomy rizikového chování hráčů.

Na základě využití umělé inteligence a big data analýzy byl v rámci projektu Zodpovědného hraní vytvořen prediktivní matematický model, který je schopen v reálném čase vyhodnocovat změnu chování hráče hazardních her. Ten bude schopen rozpoznat moment, kdy hráč začne sázet rizikově a okamžitě hráče na tuto skutečnost upozorní.

Ve spolupráci s předními českými vědeckými institucemi (projekt vzniká pod patronací Národního ústavu duševního zdraví) je pak řešena i následná intervence a okamžitá pomoc, která má hráči pomoci ztracenou kontrolu nad svým hraním získat zpět.

(mac)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy