České ženy lepší mužů. Porážka Švýcarů »Rulíkovcům« nepomohla

Čeští hokejisté porazili v závěrečném utkání na Švédských hrách v Karlstadu Švýcarsko 5:3 v brance s Jakubem Málkem. Patří jim tak třetí místo, v celé sérii Euro Hockey Tour druhé. Ženy však v posledním zápase turnaje EHT v Liberci porazily Švédky 5:2 a patří jim místo druhé.

Po první třetině byli šťastnějším týmem Švýcaři. Těm se podařilo v 15. minutě první jít do vedení po rychlé dorážce Axela Simice, kterému se podařilo najít puk ve shluku hráčů před Málkem a dorazit jej do české branky. V začátku zápasu Švýcaři faulovali, výběru ČR se ale příležitosti početní výhody nepodařilo využít.

Ve 33. minutě Češi využili přesilovku a srovnali. Oscar Flynn nahrál na modrou Petrovi Zámorskému, který pak přesnou dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě, a puk padl za Hughesova záda.

O šest minut později navíc Daniel Voženílek poslal ČR do vedení. Po přihrávce Filipa Krále dokázal z mrtvého úhlu poslat puk mezi levou tyčku a Hughesovou brusli.

Jenže dvě vteřiny před závěrečnou sirénou Švýcaři opět vyrovnali. Po střele Michaela Fora odražený puk od Málkových betonů do branky zpětně dorazil Marc Marchon.

Brzy po zahájení poslední třetiny Taylor Moy dokázal přesně tečovat střelu Livio Stadlera od modré, puk propadl Málkovi mezi betony a pomalu se doklouzal za brankovou čáru. Deset minut před koncem základní hrací doby ČR zavelela k obratu. Nejdříve využili i druhou přesilovku a opět srovnali. Michal Kempný nahrál na pravý kruh, jeho přihrávka ale byla tečována jedním ze Švýcarů. Teč však padla přesně na čepel hole Davida Kašeho, který z levého kruhu vyslal střelu na Hughese. Před gólmanem Švýcarů přišla další vlastní teč a kotouč propadl Hughesovi mezi betony.

A za pár okamžiků šli Češi do vedení. Tentokrát se střelcem stal obránce Libor Hájek, kterému přes osu na modré rychle nahrál Daniel Gazda. Hájek se pak dělovkou, která proletěla celou švýcarskou obranou, trefil pod víko.

Švýcaři zkusili hru bez brankáře, což potrestal opět Voženílek.

Švédské hry:

ČR – Švýcarsko 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 33. Zámorský (Flynn), 39. D. Voženílek (F. Král), 51. D. Kaše, 53. Hájek (Gazda), 59. D. Voženílek – 15. Simic (Bader), 40. Marchon (Fora), 44. Moy (Stadler). Rozhodčí: Brander (Fin.), Holm – Strömberg, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 2672.

ČR: J. Málek – Hovorka, Kempný, Zámorský, J. Galvas, M. Jandus, Hájek, Gazda, F. Král – M. Růžička, Jašek, D. Voženílek – Bambula, M. Kovařčík, O. Kovařčík – O. Beránek, R. Horák, Flynn – A. Najman, D. Kaše, Rychlovský. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: C. Hughes – Glauser, Kreis, Stadler, Fora, Jung, Jecker, Frick, Wüthrich – Kessler, Senteler, Moy – Simic, Rochette, Bader – Marchon, Heim, Scherwey – Schmutz, Schmid, Zehnder. Trenér: Fischer.

Švédsko – Finsko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 45. Hardegard (Strömwall, L. Bengtsson) – 5. Suomi (Repo, Kemiläinen), 38. Jormakka (Suomi, O. Kapanen). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), J. Ondráček – J. Ondráček II (oba ČR), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:3 Využití: 0:1. Diváci: 8250.

ČR – Švédsko 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky: 45. a 51. Mrázová, 10. Šapovalivová, 11. Pejzlová, 31. Křížová – 7. Forsgrenová, 46. Lundinová.

Finsko – Německo 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)