Čtyři české triumfy na Odložilovi

Na Julisce se uskutečnil další ročník Memoriálu Josefa Odložila. Hned ve čtyřech disciplínách se radovali z vítězství čeští atleti. Své disciplíny opanovali dálkař Petr Meindschmid, oštěpařka Nikol Tabačková a tyčkaři Amálie Švábíková s Matějem Ščerbou.

Jestli někomu dálkařský sektor na Julisce svědčí, tak je to Petr Meindlschimd. Ten zde příjemně překvapil už při loňském Memoriálu Josefa Odložila. Tehdy uštědřil Radkovi Juškovi po dlouhých letech porážku ze strany českého soupeře. Petr zahájil na výbornou i letošní soutěž, když si úvodním pokusem dolétl pro osobní rekord 789 centimetrů. V ten moment zaostával za letitým juniorským národním rekordem Iva Krska o dva centimetry. Netrvalo dlouho a historický zápis Meindlschmid i překonal, konkrétně se mu to podařilo ve třetí sérii, kdy ho posunul na 791 centimetrů. V dalším průběhu tohoto klání pak Petr atakoval i osm metrů. Zdolání tohoto zásadního kariérního milníku ovšem bohužel zhatily velmi těsné přešlapy. Stejného výkonu jako Meindlschmid dosáhl i druhý Uzbek Anvar Anvarov. Měl však kratší druhý nejhodnotnější pokus, což ho odsunulo na stříbrnou pozici. Spokojen nemohl být Radek Juška, kterému nestačilo 756 centimetrů na lepší než sedmé místo.

Vítězkou Memoriálu Dany Zátopkové v hodu oštěpem se stala Nikol Tabačková. Její prvenství bylo poměrně jednoznačné. K triumfu jí bohatě stačil výkon 58,79, kterým zaostala necelý metr za osobním rekordem. Těsný souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Norku Sigrid Borge (55,07) před další českou reprezentantkou Martinou Píšovou (55,04). Okleštěnou soutěž oštěpařů vyhrál Číňan Haoran Hu za 76,99.

Amálie Švábíková musela na svůj první pokus v soutěži tyčkařek čekat hodinu a půl, což se projevilo na její základní výšce 435 centimetrů, kde se hodně trápila a úspěšně ji překonala až napotřetí. Ovšem hned další postupnou hodnotu 445 skočila hned napoprvé a vyhoupla se do čela průběžného pořadí. Na 455 pak měla už pouze jednu soupeřku Maďarce Hanze Klekner. Zatímco české rekordmance stačil k jejímu pokoření jediný pokus, Klekner zapsala tři křížky a o vítězce tak bylo rozhodnuto. Amálie také o centimetr překonala svůj letošní nejlepší český výkon ze Zlaté tretry. Nikola Pöschlová a Viktorie Ondrová si podělily pátou příčku za 425 centimetrů.

Z centimetrového posunutí kariérního maxima se mohl v tyčkařském sektoru těšit Matěj Ščerba. Stalo se tak poté, co hned napoprvé zdolal 566 centimetrů. Jeho radost mohla být dvojnásobná, jelikož v závodě nenašel přemožitele. Svěřenec Zdeňka Lubenského se navíc tímto zápisem posunul na sedmou příčku českých historických tabulek. Přes 566 se dostal už pouze druhý Lotyš Valters Kreišs, kterému se to podařilo napodruhé. Další čtyři tyčkaři skočili 550 centimetrů. Mezi nimi byl i David Holý, jemuž patří v celkovém hodnocení šestá příčka.

Hlavní memoriálovou disciplínu běh na 1500 metrů opanoval po hromadném finiši Keňan Mathew Kipchumba, jenž proťal pomyslnou cílovou pásku v čase 3:38,20. Na stupně vítězů ho doprovodili Polák Filip Rak (3:38,58) s Britem Callumem Daviesem (3:38,91). Čtvrtý byl nejlepší z českých mílařů Nico Boketta za 3:39,15. Příliš za ním nezaostal ani osmý Filip Toul, jenž srazil časem 3:40,98 svůj dorostenecký národní rekord téměř o pět vteřin. Tímto výkonem také splnil limit pro start na mistrovství světa juniorů.

Vůbec nejkvalitnější výkon mítinku obstaral v koulařském kruhu nigerijský favorit této soutěže Chukwu Enekwechi. Muž, který pravidelně závodí na českých mítincích, přímo deklasoval zbytek startovního pole, když poslal své náčiní až na 21,53 a druhému Egypťanovi Mostafovi Amr Hassanovi nadělil téměř metr (20,58). Hassanův krajan Mohamed Khalifa už dvacítku těsně nezdolal (19,98).

Další TOP představení nabídl nejkratší sprint na 100 metrů mužů. Ani chladné večerní počasí nezabránilo Brandonovi Hicklinovi ze Spojených států, aby své vítězství ozdobil časem pod deset vteřin. Časem 9,94 si dokonce vyrovnal své kariérní maximum. Za příznivé podpory větru +1.7 m/s zaznamenali velmi dobré časy také další závodníci v pořadí. Pomyslné medailové příčky obsadili José González z Dominikánské republiky (10,09) a Nigerijec Seye Ogunlewe (10,11).

V závodě mužů doufal v navázání úspěšného loňského vystoupení Vít Müller. To se mu bohužel příliš nepodařilo, jelikož nedokázal stlačit svůj čas pod padesát vteřin a s výkonem 50,05 našel hned tři přemožitele. Nejrychlejší byl Yeral Nunez z Dominikánské republiky za 49,44 následovaný Libanoncem Marcem Anthonym Ibrahimem (49,56) a Španělem Sergiem Fernándezem (49,59).

Na stejné distanci žen předvedla vynikající závěr Barbora Veselá, když dokonce dotírala na vedoucí Polku Joannu Linkiewicz, před kterou se sice už nedokázala dostat, ale druhé místo na bronzovém mítinku v čase 57,46 má svou hodnotu. Zkušená Linkiewicz vyhrála za 57,24. Třetí byla Španělka Carla García (57,61). Proti výrazně starším soupeřkám se vůbec neztratila dorostenka Nina Radová, když proběhla cílem jako pátá. Výsledková tabule jí ukázala 58.32, což nebylo daleko od osobáku.

Mužská čtvrtka patřila nizozemským reprezentantům. Z prvenství se radoval díky novému kariérnímu maximu 45,41 Isaya Klein Ikkink. Druhy byl jeho krajan a obhájce loňského primátu Isaya Boers za 45,85. Jediný český zástupce Michal Desenský obsadil sedmou příčku za 46,91.

Stovka překážek žen byla pod nadvládou závodnic z Karibiku. Roli hlavní favoritky úspěšně splnila bahamská reprezentantka Charisma Taylor, která vyhrála v čase 12,81. Pod třináct vteřin se dostala i druhá Jamajčanka Crystal Morrison (12,97). Nicoleta Turnerová proběhla cílem jako sedmá za 13,76. Tereza Elena Šínová byla diskvalifikována za ulitý start. Na stodesítce překážek byl nejrychlejší Kubánec Roger Iribarne v čase 13,47 před Senegalcem Louisem Francoisem Mendym (13,52).

Dvoustovku žen vyhrála po napínavém souboji Britka Finette Agyapong (23,13) před Ekvádorkou Gabrielou Suarez (23,18). Z tria českých sprinterek byla nejlepší čtvrtá Barbora Šplechtnová, která si s tratí poradila v čase 24,09.