Home Sport Deset let od fantastického zlata Davida Svobody. Záměrně jsem byl pod tlakem,...

Deset let od fantastického zlata Davida Svobody. Záměrně jsem byl pod tlakem, vzpomíná

David Svoboda na své domovské Dukle FOTO - ČTK/Vít Šimánek

Před deseti lety, 11. srpna 2012, získal český moderní pětibojař David Svoboda v Londýně premiérové české olympijské zlato v moderním pětiboji. Svoboda navázal na bronz Libora Capaliniho z Atén z roku 2004. Další dvě medaile, stříbro a bronz, získali českoslovenští pětibojaři v Montrealu 1976.

V olympijském rekordu porazil Svoboda v závěru kombinované disciplíny běhu a střelby Číňana Cchao Čung-žunga a získal pro Českou republiku v Londýně devátou medaili. Olympijské medaili Svoboda podřídil všechno. Dva roky myslel jen na olympiádu a mistrovství světa ani Evropy nebral zcela vážně. »Záměrně jsem si vytvořil těžší pozici, abych byl pod tlakem a vyškrábl tady ze sebe všechno,« řekl Svoboda, který má na svém kontě z velkých seniorských akcí celkem tři zlaté, sedm stříbrných a pět bronzových medailí.

Svoboda se narodil 19. března 1985 v Praze. Pochází z dvojčat, jeho bratr Tomáš je triatlonista. Před pětibojem sedm let plaval. Věděl ale, že není ideálním typem, aby mohl v bazénu patřit světově k nejlepším, a proto se rozhodl pro změnu. Rozhodoval se mezi triatlonem a pětibojem a vyhrál pětiboj. V roce 2006 se v Šanghaji stal juniorským mistrem světa, skvěle zvládl i přechod mezi dospělé. Při své olympijské premiéře v Pekingu 2008 měl nakročeno k jedné z medailí, v parkuru však doplatil na nezvladatelného koně a skončil až na 29. místě. O rok později vybojoval zlatou medaili na světovém šampionátu. V roce 2011 se jako třetí český pětibojař po Liboru Capalinim a Ondřeji Polívkovi stal světovou jedničkou v žebříčku Mezinárodní federace moderního pětiboje (UIPM).

V současné době působí jako sportovní funkcionář. Je například členem výkonného výboru Českého olympijského výboru. V roce 2018 se dostal do finále televizní taneční soutěže StarDance.

(koz)