Infantino v předvečer MS označil kritiky Kataru za pokrytce

Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino označil kritiky mistrovství světa v Kataru za pokrytce. Současně prohlásil, že Evropa by se za své postoje měla tři tisíce let omlouvat.

Katar získal pořadatelství šampionátu za kontroverzních okolností v roce 2010 a od té doby byl prakticky neustále terčem kritiky. Mimo jiné i kvůli opakovanému porušování lidských práv.

Výhrady směřovaly především k pracovním podmínkám zahraničních dělníků. Naposledy na ně upozornila lidskoprávní organizace Equidem, podle ní dělníci navzdory řadě nových opatření stále čelí diskriminaci a neoprávněnému krácení mzdy.

Infantino se však na tiskové konferenci den před nedělním startem mistrovství světa ostře ohradil. Naopak ocenil, že katarská vláda umožnila migrantům vstup do země a dala jim práci.

»My v Evropě zavíráme hranice a lidem z těchto zemí u nás nedovolujeme legálně pracovat. Kdyby nám na nich opravdu záleželo, tak by se k tomu Evropa postavila jako Katar,« uvedl.

»Ať jim dá práci, ať jim dá budoucnost, ať jim dá naději. Místo toho pokrytecky moralizuje. Za to, co jsme v Evropě poslední tři tisíce let dělali, bychom se teď měli tři tisíce let omlouvat, než začneme rozdávat lekce morálky,« prohlásil.

Za podružnost označil rozhodnutí Kataru na poslední chvíli zakázat prodej piva u stadionu, i když se na tom pořadatelé v září s FIFA domluvili. »Pokud by tohle byl náš největší problém, hned to podepíšu, půjdu na pláž a budu do 18. prosince odpočívat,« uvedl Infantino,

»Myslím, že když si fanoušci nebudou moci tři hodiny dát pivo, přežijí to. Stejná pravidla platí ve Francii, Španělsku nebo Skotsku, kde není na stadionech povoleno žádné pivo,« řekl Infantino. »Stále bude osm nebo deset fanzón, kde si můžete alkohol koupit,« uvedl šéf FIFA. To však platí až od 18.30 místního času.

(koz, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy