Kladno podvanácté v řadě prohrálo, Sparta pokousala Bílé Tygry

Hokejisté třetího Třince porazili v dohrávce 10. kola extraligy na svém ledě poslední Kladno 5:0. Rytíři, kteří nastoupili bez Jaromíra Jágra, prohráli podvanácté za sebou. V předehrávce 48. kola porazila Sparta Liberec 4:1.

Už 15. ročník projektu Sparta vzdává hold přepsal historii! Letošní poděkování hrdinům všedního dne vyvrcholilo utkáním proti Liberci, do kterého díky dražbám dresů či aukci zážitků na portálu Donio vybrali rekordní sumu 1 652 421 korun a ve slavnostním duchu přivítali i dvě posily – Nicolase Beaudina a Kryštofa Hrabíka.

Až po střechu zaplněná O2 arena sledovala slavnostní ceremoniál, který byl stejně jako letošní ročník Holdu věnován záchranářům. Vybraná rekordní částka však poputuje na konto všech dobročinných složek IZS a Armády ČR.

Za svou štědrost byli odměněni také sparťanští fanoušci, kteří mohli ve slavnostní atmosféře přivítat dvě zajímavé posily. Kanadského obránce a mistra světa Nicolase Beaudina s útočníkem Kryštofem Hrabíkem, který podepsal smlouvu na další dvě sezony.

Pražané zdolali Bílé Tygry potřetí za sebou. Po třech zápasech bez zisku tak navázali na nedělní vítězství nad Třincem (5:1) a prvním Pardubicím se přiblížili na osm bodů. Vítězný gól dal Ondřej Najman, jenž krátce po polovině duelu zvyšoval na 2:0.

V první třetině byla také výrazně aktivnější a v končící páté minutě si vynutila Knotův faul. Lajunen sice v přesilovce ještě promáchl, ale pak zakončil rychlou souhru Řepík a z prakticky nulového úhlu překonal Hrenáka. Sám mohl náskok zvýraznit, ale v dalším minisouboji měl navrch naopak slovenský gólman.

Na začátku 29. minuty se proti pravidlům provinil Hawryluk. Horák a Lajunen sice jeho trest nezkrátili, ale jen devět sekund poté, co už byli Bílí Tygři v plném počtu, skvěle tečoval Krejčíkovu nabídku Ondřej Najman a Hrenák neměl nejmenší šanci zasáhnout. Prvním vyloučeným sparťanem byl ve 37. minutě Mozík, v oslabení vytáhl fantastický zákrok proti Hawrylukovi strážce domácího brankoviště Kovář.

Do třetí části vlétli Severočeši s velkou chutí a jejich odhodlání s nepříznivě se vyvíjejícím duelem ještě něco udělat výrazně posílil hned po 26 sekundách výstavní ranou na bližší tyčku Filippi. Ve 44. minutě navíc fauloval Mozík a hosté hráli přesilovku, místo vyrovnání však málem potřetí inkasovali: po skvělé práci Davida Vitoucha zakončoval v obrovské šanci Forman, jenže Hrenák ho fantasticky vychytal.

Liberci se sice nepovedla početní výhoda, ale záhy po jejím skončení byl další trefě hodně blízko. McCoshen však napálil povedenou střelou jen brankovou konstrukci. V 53. minutě neuspěli ve velkých šancích Hawryluk a hned po něm Adam Najman. V závěru sáhli Liberečtí ke dlouhé hře bez gólmana a do prázdné branky pojistili triumf Sparty Moravčík a faulovaný Kousal.

První třetina třetího utkání mezi Třincem a Kladnem nabídla poměrně zajímavou podívanou. Jediný gól vstřelil už v páté minutě Andrej Nestrašil po přihrávce Martina Růžičky. Domácí mohli dát ještě další branky – za všechny šance zmiňme střely Romana a Marinčina. Oceláři také nevyužili přesilovou hru, když jediným vyloučeným hráčem první třetiny byl kladenský Babka. Hosté ale nebyli bez šancí – i oni dokázali domácí hráče zatlačit před Kacetla. Největší šanci měli hosté už ve třetí minutě, když trefili tyč, a pak ještě v minutě jedenácté, když z ideální pozice na slotu nechal Kacetla vyniknout Tralmaks.

Úvod druhé třetiny musel být pro hosty hodně těžký. Vstoupili do prostřední hrací doby velice aktivně. Měli střely, dobrý pohyb i držení puku v útočné třetině. Přišly však dva momenty v režii čtvrté třinecké formace, které kladenským vytvořily vysoký kopec k vylezení ve třetí třetině. Nejprve ve čtvrté minutě dorážel ze strany Poláškovu vyraženou střelu Jakub Jeřábek a následně Petr Sikora mohl před třineckou arénou oslavit premiérový extraligový gól. Do slotu mu puk podal Čacho a Sikora kličkou obelstil Bowa. Můžeme konstatovat, že většinu třetiny bylo Kladno aktivnější, ale vlastně příliš mnoho nebezpečných střel nemělo. Za všechny zmíním Tralmaksovu bombu ze slotu v dosud jediné přesilové hře Rytířů.

Domácí hokejisté si ve třetí třetině pojistili výsledek, když po dvou třetinách vedli o tři branky. Góly Daniela Voženílka, navíc vlastní branka po sražení centrovaného puku z předbrankového prostoru do sítě, a Adama Poláška, nekompromisní bomba od modré čáry, daly výsledku konečnou podobu. Hosté i ve třetí třetině předvedli dopředu zajímavé situace, ale nakonec se aspoň k čestnému úspěchu nepropracovali.

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Řepík (R. Horák, Chlapík), 31. O. Najman (Krejčík, Buchtele), 59. Moravčík (J. Lajunen), 60. P. Kousal (Němeček) – 41. Filippi (Faško-Rudáš, Melancon). Rozhodčí: Jeřábek, Hribik – Hynek, Zíka. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 15 702.

Sparta: Jakub Kovář – Mozík, Kempný, Moravčík, Krejčík, Irving, Němeček, Mikliš – Řepík, J. Lajunen, M. Forman – Chlapík, R. Horák, Buchtele – P. Kousal, O. Najman, Konečný – Mužík, D. Vitouch, Ton. Trenér: Gross.

Liberec: Hrenák – McCoshen, Knot, Melancon, M. Ivan, Budík, Aubrecht, T. Galvas – Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský – Hawryluk, A. Najman, Flynn – Kelly Klíma, Bulíř, Birner – J. Pérez, J. Šír, J. Vlach. Trenér: Pešán.

HC Oceláři Třinec – Rytíři Kladno 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. A. Nestrašil (M. Růžička, D. Voženílek), 24. J. Jeřábek (Polášek), 26. Sikora (Marian Adámek, Čacho), 44. D. Voženílek (A. Nestrašil), 48. Polášek (L. Hudáček). Rozhodčí: Cabák, Hradil – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 5084.

Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, Marian Adámek – M. Růžička, A. Nestrašil, D. Voženílek – Kurovský, P. Vrána, Cienciala – Hrehorčák, L. Hudáček, Miloš Roman – Sikora, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Kladno: Bow – Ticháček, T. Hejda, Slováček, Nemčík, Martenet, Veber – Tralmaks, Klepiš, Sideroff – M. Procházka, Melka, Smoleňák – Frolík, Jarůšek, O. Bláha – Vimmer, Babka. Trenér: O. Vejvoda ml.