Home Sport Na Czech Indoor Gala zavítá olympijský šampion Tentoglou

Na Czech Indoor Gala zavítá olympijský šampion Tentoglou

V pražském Hotelu Adria na Václavském náměstí se dnes uskutečnila tisková konference k mezinárodnímu mítinku World Athletics Indoor Tour Gold Czech Indoor Gala 2024, kde byly představeny další atletické hvězdy, na které se můžeme 30. ledna v ostravské hale těšit. Tou největší je olympijský vítěz a mistr světa ve skoku dalekém Miltiadis Tentoglou.

Czech Indoor Gala je letos premiérově v nejvyšší kategorii Gold seriálu WA Indoor Tour. Patří tak mezi sedm nejelitnějších halových mítinků na světě. Není náhodou, že se koná právě ve vítkovické atletické hale. Ostrava je městem atletice zaslíbeným a diváci zde vždy dokáží vytvořit jedinečnou atmosféru, což pravidelně potvrzovaly ty největší atletické hvězdy v čele s jedinečným Usainem Boltem.

Posunutí Czech Indoor Gala do nejvyšší možné kategorie halových světových mítinku znamená také velmi zajímavé bodové bonifikace pro české atlety, kteří chtějí usilovat o nominaci na olympijské hry, halové mistrovství světa nebo mistrovství Evropy. »Dostali jsme se mezi sedm nejkvalitnějších halových mítinků na světě. Je to jednoznačné posílení prestiže atletiky u nás, a hlavně v zahraničí. Je pro nás velkou poctou, že můžeme pořádat mítink takového významu. Věříme, že obrázky z Czech Indoor Gala obletí celý svět. Snažíme se, aby do Ostravy přijeli ti nejlepší atleti ze všech koutů světa a každá disciplína bude nabitá. Další rozměr je ten, že chceme českým atletům umožnit konfrontaci se světovou špičkou a věříme, že se jim podaří získat cenné body do rankingu,« uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Legenda světové dálky v Ostravě

V soutěži dálkařů se můžeme těšit na nejúspěšnějšího závodníka této disciplíny uplynulé dekády. Řek Miltiadis Tentoglou je už skutečnou legendou. Vyhrál všechny dosažitelné tituly. Zvítězil na olympijských hrách v Tokiu i na posledním světovém šampionátu v Budapešti. Přemožitele nenašel ani na halovém světovém šampionátu a HME pod střechou. Jeho osobní rekord má hodnotu impozantních 860 centimetrů.

Tentoglou navíc už v minulosti dvakrát Czech Indoor Gala opanoval. Stalo se tak v letech 2018 a 2020. Letos tak bude cílit na vítězný hattrick a ve svém hledáčku má samozřejmě i rekord mítinku, který má od roku 2022 výkonem 821 v držení Švéd Thobias Montler, jenž by v Ostravě také neměl chybět. Tentoglou absolvuje před halovým světovým šampionátem pouze tři mítinkové starty a Czech Indoor Gala bude tím prvním z nich. »Těším se, že v Ostravě úspěšně zahájím halovou sezónu, kterou bych rád završil úspěšnou obhajobou titulu halového mistra světa. Mám za sebou vydařenou přípravu a rád bych svůj třetí ostravský triumf ozdobil novým rekordem mítinku. Těším se také na souboj s českým rekordmanem Radkem Juškou, kterého velmi respektuji,« vzkazuje.

Cestu za splněním obou cílů se mu pokusí zkomplikovat hned několik špičkových soupeřů. Mezi nimi nechybí ani zmiňovaný držitel českého rekordu 832 centimetrů Radek Juška, jenž za sebou má úspěšný rok 2023, v jehož průběhu vybojoval páté místo na HME v Istanbulu, sedmou příčku na mistrovství světa v Budapešti a čtvrtou pozici ve finále Diamantové ligy. Také v olympijském roce 2024 věří v další výkonnostní posun a pomýšlí na ty nejvyšší příčky, a to i právě směrem ke sportovnímu svátku pod pěti kruhy. »Dostat se na zlatý mítink bývá vždy velkým oříškem i pro takové matadory, jako jsem já. Proto mě těší, že máme jeden takový i u nás. Ostravskou halu mám moc rád. Sektor je tam blízko k divákům, a já tak mohu naplno využít jejich tradičně velké podpory,« uvedl.

V sektoru poměří síly se zkušenými borci také velký talent české dálky Petr Meindlschmid, jenž se ještě nedávno rozhodoval mezi fotbalovou a atletickou kariérou. Zdá se však, že přednost dostává královna sportu, čemuž mu jistě napomohly výsledky z uplynulé sezóny, kdy posunul hodnotu dorosteneckého národního rekordu na 781 centimetrů a zvítězil na Evropském olympijském festivalu mládeže. Mezi favority patřil i pro MEJ v Jeruzalémě. O start na tomto šampionátu ho ovšem připravilo zranění. O té více chce uspět letos, kdy ho čeká mistrovství světa do 20 let, kde může útočit na medailové pozice. »Czech Indoor Gala bude mým prvním zlatým mítinkem, takže mě čeká nová zkušenost. Budu se snažit, abych si v tak silné konkurenci srovnal hlavu, nepodlehl přílišnému tlaku a předvedl co nejlepší výkon,« svěřil se.

Štafetové medailistky proti elitním soupeřkám

V závodě žen na 400 metrů nesmí chybět dvojice našich bronzových medailistek ze smíšené štafety na 4×400 metrů z mistrovství světa v Budapešti a také finalistek čtvrtky z loňského HME v Istanbulu Lada Vondrová s Terezou Petržilkovou. Vondrová už v minulosti dokázala Czech Indoor Gala vyhrát. Bylo to v roce 2020. Loni pak podlehla pouze Nizozemce Lieke Klaver a prezentovala se halovým osobákem 51.57. Svěřenkyně Jana Volejníka pak pod otevřeným nebem dokázala poprvé v kariéře stlačit i svůj čas pod 51 vteřin, když výkonem 50.92 splnila ostrý limit pro olympijské hry v Paříži.

Tereza Petržilková je tváří letošního ročníku Czech Indoor Gala a loni na tomto mítinku odstartovala sezónu plnou velkých kariérních milníků. V další posun věří i letos a kde jinde by tomu mělo být než před domácím publikem a v konkurenci elitních soupeřek. „Czech Indoor Gala pro mě bude klíčovým závodem letošní halové sezóny. Moc mě těší, že tento mítink povýšil do nejvyšší kategorie a pro mě je ctí být jeho tváří. Czech Indoor Gala je pro české atlety zásadním závodem i směrem k olympijským hrám. Navíc se těším, že před domácím publikem poměřím své síly s elitními zahraničními soupeřkami,« vyhlíží svůj start na atletickém svátku v Ostravě.

Dalším významným želízkem v ohni je juniorská mistryně Evropy Lurdes Gloria Manuel. Osmnáctiletý talent z Tábora právě na domácím stadionu svedl strhující souboj s Ladou Vondrovou a Terezou Petržilkovou o domácí mistrovský titul. V tomto klání navíc Manuel výrazně vylepšila hodnotu českého juniorského rekordu Barbory Malíkové na 51,23. Následně pak nenašla přemožitelku na MEJ v Jeruzalémě, kde naprosto dominovala. Další metou, na kterou bude chtít v roce 2024 je světové juniorské zlato. Navíc si už zajistila účast na mistrovství Evropy v Římě a pokukuje i po účasti na olympijských hrách.

Vítězství z loňského roku bude obhajovat Nizozemka Lieke Klaver. Ta před rokem ozdobila svůj primát novým rekordem mítinku 51,00 a záhy na to si doběhla pro stříbro na HME v Istanbulu. K tomu ještě získala zlaté medaile s nizozemskou čtvrtkařskou štafetou jak na halovém kontinentálním šampionátu, tak i na MS pod otevřeným nebem, kde také nechyběla ve finále hladké čtvrtky, na které už se může pyšnit osobním rekordem 49,81.

Na startu by neměla chybět ani mistryně Evropy z roku 2018 a členka úspěšných polských štafet Justyna Swiety-Ersetic, která má doma štafetové medaile z olympijských her i světových šampionátů v hale i pod otevřeným nebem. Na individuální čtvrtce pak brala ještě stříbro na HME 2021 v Toruni a bronz na HME 2017 v Bělehradě. Ve stejné sezóně zvítězila také na Czech Indoor Gala. Výčet jejích medailových úspěchů z velkých mezinárodních akcí je skutečně velkolepý. V Ostravě by se ráda po vleklých zdravotních problémech vrátila v plné parádě a potvrdila, že patří k nejlepším evropským čtvrtkařkám posledních let.

Czech Indoor Gala 2024 se uskuteční v úterý 30. ledna v ostravské atletické hale. Vstupenky lze zakoupit zde. Jejich cena činí 250 korun.

(koz)

FOTO – ČAS/Ivana Roháčková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here